avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate csillasz69

Activitate csillasz69

Răspuns la discuția ogligatiile uzufructuarului
nu de la femeie am cumparat apartamentul, ci de la o terta persoana si eu am luat-o la mine in casa si am pus conditia de uzufruct viager, ca sa poate dormi linistita ca nu o da nimeni afara.
Asa sa-i faci la cineva bine.Nu este contract de intretinere intre mine si doamna, ci doar are drep de uzufruct viager.
buna ziua
Am o garsoniera in care sta o femeie cu uzufruct viager.Eu platesc an de an inpozitul la Primarie.Femeia nu vrea sa achite cheltuielile de intretinere.Are aceasta obligatie? Ce pot sa fac?Administratoare vrea sa ma dea pe mine, nudul proprietar in judecata pentru recuperarea datoriilor?Are acest drept?
De mai multe ori si-a acumulat datorii la intretinere si de fiecare data le-am achitat eu, dar acum e de ajuns.Vreau sa vad ce pot face, o pot actiona in judecata si eventual cere rezilierea dreptului de uzufruct?
Răspuns la discuția calcul concediu boala
Multumesc, asta stiu, dar intrebarea mea este referitor la calculul contributiilor aferente indemnizatiei de boala, adica CAS, Cass, SOMAJ ETC. Cuantumul indemnizatiei este de 212 lei, numar zile lucratoare din co boala 3 zile, suportate integral de firma.Este vorba de perioada 15.03.20123 - 19.03.2012.
Răspuns la discuția calcul concediu boala
Chiar nimeni nu ma poate ajuta? Va rog!
Am nevoie un calcul de contributii pentru co.boala cod 06, media zilnica 70.83lei
Multumesc
Am facut un contract cu o facultate pentru a efectua practica niste studenti la firma noastra.Trebuie sa le fac si contract de munca, trebuie sa le dau si salariu, sau pot face practica fara sa fie renumerati doar in baza contractului cu facultatea?
Mersi mult de raspunsuri.
este si administrator si director general cu mandat, dar are carte de munca la alta societate
Ce taxe si impozite trebuie sa plateasca societatea pentru indemnizatia directorului general?
Eu stiu de 6+6.5% sanatate si 16% impozit, care se retin din indemnizatie si se vireaza de catre societate.Oare stiu bine?
Ce taxe si impozite trebuie sa plateasca societatea pentru indemnizatia directorului general?
Eu stiu de 6+6.5% sanatate si 16% impozit, care se retin din indemnizatie si se vireaza de catre societate.Oare stiu bine?