avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate georgiana23

Activitate georgiana23

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Astazi am aflat de modificare.
Totusi, daca as face o sesizare la ITM, nu se va lua nicio masura?
Si daca actionez in instanta ce pot obtine? Doar revenirea la norma intreaga? Cu perioada de 2 ani cat am lucrat cu jumatate de norma fara stirea mea, cum ramane? Asta inseamna ca angajatorul poate face ce doreste, fara ca salariatul sa aiba vreun control asupra contractului de munca? Codul muncii nu protejeaza angajatul din punctul acesta de vedere? Daca in Codul muncii nu se preved sanctiuni, atunci ce sens are promovarea actiunii in instanta, daca nu exista legi pentru asa ceva?
Buna ziua!
Sunt angajat la o societate comerciala cu 3 angajati, de 2 ani si 6 luni. Cand m-am angajat mi s-a facut un contract de munca in care figurez cu salariul brut minim (1200 lei) si norma intreaga de 8 h/zi, 40h/saptamana. Luna aceasta am cerut o fisa fiscala si un extras revisal de la contabila firmei (care se ocupa si de serviciul personal). Seful m-a contactat si mi-a spus ca din cauza ca firma nu are incasari suficiente, a fost nevoit sa ma treaca cu jumatate de norma la 5 luni dupa angajare. Eu nu am semnat nimic in legatura cu aceasta si nu am stiut de modificare ( mentionez ca nu am primit niciodata statul de plata).
1) As dori sa stiu daca este legal sa mi se modifice norma de lucru fara acordul meu, fara sa semnez vreun act aditional.
2) Daca este ilegala aceasta modificare, cum ar fi indicat sa procedez pentru a mi se plati, eventual, retroactiv cotizatiile la stat (reclamatie la ITM / actionarea in instanta a angajatorului)?
3) Ce penalizari risca angajatorul in aceasta situatie?
Va multumesc pentru atentie si ajutor.
Nu poate sa-mi dea nimeni un raspuns? Ce pot face?
Da, suntem de acord sa scadem din suma pentru apartament, dar el are proces cu recurs cu finalizare la 1.02.2013. Ce se intampla cu procesul daca noi vom deveni proprietarii apartamentului? Va multumesc frumos
Noi abia am aflat astazi ca proprietarul are datorii si proces. Puteti, va rog, sa ne explicati ce variante avem? Cum putem proceda?
Buna ziua!
Va rugam mult, daca puteti sa ne ajutati intr-o problema.
Vrem sa ne cumparam un apartament cu 2 camere in Iasi prin programul Prima Casa. Creditul a fost acceptat, am semnat un antecontract de vanzare-cumparare in care i-am dat vanzatorului un avans de 3000 euro care prevede ca daca nu are loc semnare contractului de vanzare cumparare din cauza noastra pierdem cei 3000 de euro, iar daca e din cauza lui, sa ni se restituie cei 3000 euro plus 3000 euro daune interese. Astazi urma sa semnam contractul de vanzare-cumparare, doar ca vanzatorului ii lipsea adeverinta de la asociatia de proprietari care sa ateste ca nu are datorii. Pana la urma ne-a spus ca are datorii de 13300 lei penalitati si 1400 lei datorii la incalzire si ca asociatia si Termo Service l-au dat in judecata in 2011 si au castigat, iar el a facut recurs in februarie 2012 (pentru ca ,, i-au incarcat factura"). Procesul a trecut de la judecatorie (unde am inteles ca a pierdut) la Tribunal si recursul urmeaza a se solutiona la data de 1.02.2013. Solutia propusa de el este sa scadem din suma ce trebuie achitata pentru apartament valoarea datoriilor si penalitatilor sale si sa platim noi in caz ca pierde procesul.
1) Daca noi, ca si cumparatori preluam datoriile, preluam si procesul pe care il are?
2) Daca preluam procesul si pierdem, platim noi cheltuielile de judecata?
3) Daca preluam datoriile si procesul si dupa tranzactie achitam toate datoriile inclusiv penalizari, procesul se inchide? Daca da, e posibil sa ni se ceara cheltuieli de judecata?
4) Daca noi nu suntem dispusi sa preluam datoriile, se considera a fi vina noastra ca nu s-a semnat contractul de vanzare-cumparare, sau vina lui ca nu si-a achitat datoriile?
Va multumim frumos!

Răspuns la discuția Incheiere intabulare pierduta
Stiti cumva ce am putea face in situatia aceasta?
Buna seara,
Dorim sa cumparam un apartament iar proprietarului ii lipseste incheierea de intabulare. La cadastru i s-a spus ca dosarul este inregistarat (i s-a dat nr dosarului), dar ca a fost pierdut din arhiva. Cum trebuie actionat pentru eliberarea inheierii de intabulare intr-un timp cat mai scurt (avem doar cateva zile la dispozitie-prima casa)!
Va multumim anticipat!
Buna seara!
Vom cumpara un apartament si am ajuns la intelegere cu proprietarul, pentru ca nu avem sa-i achitam toti banii acum, sa-i dam doar 90% din suma ceruta, iar 10% sa o achitam in termen de un an. Proprietarul a zis ca putem face un act intre noi, care sa ateste acest lucru (datoria de 10%), fara a mai merge la notariat.
As dori sa stiu ce valoare juridica are acest act.
Va multumim mult!