avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate tatui

Activitate tatui

Buna seara
Am o mare problema.Tin contabilitatea in programul saga.Este o firma care distribuie fructe angro si lucreaza cu CMP .La sfarsitul lunii ianuarie mi-a aparut o
prostie.Desi stocul este 0 apare cu valoare-12345 adica ca s-a vandut sub pret
Cum pot sa rezolv aceata problema in saga.am incercat cu reglare automata dar nu a dat nici un rezultat am incercat sa introc prin operatii speciale dar la fel nu am reusit sa ajung la nici un rezultat. Am devalidat toate intrarile si iesirile si iar le-am valitat (intrari si apoi iesirile.)nu stiu cum sa mai procedez
Multumesc
Răspuns la discuția Calcul TVA
Multumesc Am un jurnal de vanzari intr.un pdf este trecut pe total nu am detaliat pe 24% si 9% dar stiu sigur ca exista produse si cu 9% si cu 24% am multeeee facturi cu 24% si 9%
Discuție Calcul TVA
Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu o factura (cota de tva 24% si cota de tva 9%)
Baza 3115
Tva 290,85
Total factura 3405,85
Nu stiu sa calculez cat este cu 24%si cat este cu 9%
Multumesc si sper sa ma ajutati pentru ca e urgent
Discuție Mostenire

Buna seara
Va rog frumos sa ma lamuriti intr-o problema. Suntem trei frati. Am mostenit o casa cu teren intravilan intr-un sat. Aceasta casa a fost cumparata de catre parintii printr-un contract de vanzare cumparare in anul 1990 de la bunicul meu( tatal mamei), singurul supravietuitor la acea data (bunica a decedat in anul 1982).In contract ul de vanzare -cumparare este mentionat nr certificatului de mostenire. Am intrat in posesia acestui certificat unde este specificat ca bunicul este:,, sot supravietuitor conf. art .30 din codul familiei ;in mod tacit, ii revine intreaga mostenire,,. Tin sa mentionez ca bunicii au avut 4 copii.Tot in acest certificat de mostenire este mentionat si faptul ca cei 4 copii : ,, sunt straini de succesiune prin neacceptare conf art 700 c.civ,,
Intrebare: Poate sa fie atacat acest certificat de mostenire de catre surorile mamei? Ce sanse de castig daca ne-ar da in judecata?
Mai am o problema:fiica unei surori a mamei adica verisoara mea ne tot santajeaza cu un posibil proces in instanta sustinand ca are parte la casa deoarece mama ei adica sora mamei nu a fost de acord cu aceasta vanzare a casei si nici cu certificatul de mostenire.Daca gasim o solutie de intelegere prin care ( noi mostenitorii mai detim teren in camp ,la care au dreptul si surorile mamei inclusiv verisoara) noi fratii sa renuntam la cotele parti din acest teren cu conditia ca si ei adica surorile mamei/copii surorilor decedate sa renunte la partea lor din casa daca o au. Ce act valabil in instanta ar trebui incheiat ? Ar trebuie facut un,, partaj voluntar,,?
Multumesc anticipat!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Răspuns la discuția Mostenire
Mai am o problema:fiica unei surori a mamei adica verisoara mea ne tot santajeaza cu un posibil proces in instanta sustinand ca are parte la casa deoarece mama ei adica sora mamei nu a fost de acord cu aceasta vanzare a casei si nici cu certificatul de mostenire.Daca gasim o solutie de intelegere prin care ( noi mostenitorii mai detim teren in camp ,la care au dreptul si surorile mamei inclusiv verisoara) noi fratii sa renuntam la cotele parti din acest teren cu conditia ca si ei adica surorile mamei/copii surorilor decedate sa renunte la partea lor din casa daca o au. Ce act valabil in instanta ar trebui incheiat ? Ar trebuie facut un,, partaj voluntar,,?
Multumesc anticipat!
Discuție Mostenire
Buna seara
Va rog frumos sa ma lamuriti intr-o problema. Suntem trei frati. Am mostenit o casa cu teren intravilan intr-un sat. Aceasta casa a fost cumparata de catre parintii printr-un contract de vanzare cumparare in anul 1990 de la bunicul meu( tatal mamei), singurul supravietuitor la acea data (bunica a decedat in anul 1982).In contract ul de vanzare -cumparare este mentionat nr certificatului de mostenire. Am intrat in posesia acestui certificat unde este specificat ca bunicul este:,, sot supravietuitor conf. art .30 din codul familiei ;in mod tacit, ii revine intreaga mostenire,,. Tin sa mentionez ca bunicii au avut 4 copii.Tot in acest certificat de mostenire este mentionat si faptul ca cei 4 copii : ,, sunt straini de succesiune prin neacceptare conf art 700 c.civ,,
Intrebare: Au dreptul si surorile mamei la mostenirea noastra? Din cine se compune masa succesorala?
Astept raspunsul dv
Multumesc anticipat!