avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters210360

Activitate ContSters210360

Răspuns la discuția Executare Silita Sot coplatitor
Imobilul construit in timpul casatoriei este bun comun. Creditorul va putea cere executarea silita a partii dvs din imobil, cerand in prealabil, sau prin contestatie la executare partajul acestuia.
In urma partajului, bunul va fi atribuit dvs, daca nu se va putea lotiza convenabil. Odata aflat in exclusivitate in patrimoniul dvs, vi-l vor executa silit.
Un sfat ar fi ca in rolul fiscal sa nu apara numele dvs ca si proprietar. Astfel nu vor avea de unde sa stie ca este bunul si al dvs.
Răspuns la discuția contract de cesiune de creanta
tertius, quartus :">
Răspuns la discuția antecontract vanzare cumparare
Si daca e incheiat la notar antecontractul, se poate razgandi. Nu exista nicio diferenta.
Daca nu mai vrea sa restituie in ambele cazuri poate fi dat in judecata pentru a se cere rezilierea si executarea obligatiilor scadente. In ambele cazuri
Doamna, n-avem de unde sa stim ce au gandit partile la incheierea contractului respectiv.
Uzual insa, in practica, sunt foarte multe situatii in care sotul proprietar stipuleaza o clauza de intretinere si in favoarea sotului neproprietar intr-un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sau intr-un contract de intretinere.
Indubitabil la notar este solutia, oricare ar fi cea aleasa.
narcisa_salbatica a scris:

Nu zice nicaieri ca doar tatal este proprietar,

Ba zice,
apartamentul fiind cumparat de tata inainte de casatorie


Toate cele bune!
Răspuns la discuția plata cheltuieli de judecata
Diana rullz!=D>=D>=D>
cea mai buna solutie!
Onorata colega, cu respect,v-as ruga sa-mi precizati ce este gresit in raspunsul meu.

Avand in vedere ca doar tatal este proprietar, drepturile conferite mamei vitrege prin contract, sunt o stipulatie pentru altul. Nu este nevoie de o renuntare la drepturi ce ti-au fost conferite de altcineva, oricum. Nu zic insa ca o astfel de renuntare nu ar avea acelasi efect cu actul aditional.
Răspuns la discuția antecontract vanzare cumparare
Nu am zis nicaieri ca nu trebuie incheiat acest antecontract sau ce clauze ar trebui sa contina.
Am facut referire doar la faptul ca autentificarea acestuia este inutila, sau aproape inutila. Nu iti confera avantaje demne de mentionat.
Răspuns la discuția plata cheltuieli de judecata
Dati-mi un PM si va dau un numar de cont dna. Fi-ti fara grija, ii voi primi.
:))

Doamna, luati legatura cu respectivul si cereti-i sa va comunice un numar de cont unde sa ii faceti plata.
Va sfatuiesc sa faceti plata in cont, ca sa aveti dovada ca ati platit, altfel veti mai plati odata.
Răspuns la discuția buna ziua
Doamna, procurorul este cel mai bun avocat al dvs, sau ar trebui sa fie.
Simpla afirmatie a avocatului, fara probe concrete, nu are nicio valoare.
Cred ca v-ati creat in mod artificial o problema inexistenta. Aveti rabdare