avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate rotarugeorgeta

Activitate rotarugeorgeta

Discuție pensie
Buna ziua!Sotul mamei mele a decedat, acum un an si noua luni.poate lua mama pensia lui?Sa renunte la a ei ?persoana fizica
acte de mostenire ficei mele,pe apartamentul care il detin cu sotul meu fiind singurul copil.in caz de se casatoreste sa fie singura propietara.dupa decesul nostru
Discuție cum sa fac?
Buna ziua!Care sunt actele necesare?Sau care e legea pentru liber profesionist.vreau sa stiu toate demersurile .va multumesc
Discuție angajatorul
Buna ziua!este normal ca angajatul sa isi plateasca singur cartea de munca?!
:OX-( vreau sa stiu ce obligatii are un angajator fata de angajat?si ce trebuie sa fac in cazul in care sunt pus-a sa-mi platesc singura cartea de munca
multumesc o zi buna
Multumesc, am inteles .o zi buna
Multumesc frumos ptr toate detaliile.Am inteles ,guvernul se joaca cu clasa muncitoare.De aceea patronii fac ce fac .As vrea un exemplu de cerere daca se poate ?Cum sa cer si ce sa cer?
ptr. cazul meu ,eu am avut minimul pe ecomomie pe cartea de munca dar eram platita la procent.si semnam.Uneori luam mai putin decit ceea ce semnam .Eu sunt de vina si banii de concediu nu am vazut primii ani.Cind te duceai la ea cu sesizari de genu asta te baga inceata.Asta e norocul meu sa am parte de oameni fara de onoare mersi frumos o zi buna
Multumesc frumos ptr raspuns.Dar pe care sa il iau in considerare?Pe cel cu semnatura mea obligatorie sau pe cel care asa era legea in acel an?#-o ca nu mai stiu ce am de facut cu aceasta persoana care nu a facut decit sa ma discrimineze la locul de munca.Si a facut in asa fel sa plec fara sa cer nimic.As vrea am si eu cistig de cauza macar ptr jignirile aduse la adresa mea.Eu ia-m cerut ei sa-mi dea acele acte aditionale si nu vrea sa mi le dea.Am sa merg ITM cu o cerere ptr actele aditionale.Multumesc:(
Buna ziua.Am fost salariata timp de 5 ani ,in acest timp sa facut modificari de salar pe cartea mea de munca,fara sa fiu anuntata.Dupa indelungi discutii cu respectiva patroana am decis sa plec.Am cerut somaj nu a vrut sa-mi dea dupa care mi-am depus demisia.Am mers la ITMam scos cartea mea de munca si sa constat ca a avut modificari salariale fara a fi anuntata.Doresc prin buna vointa dvs. sa aflu drepturile din acel an 2005 .trebuia sa am si eu semnatura pe acte si sa fiu anuntata?multumesc anticipat o zi buna