avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate Meea1980

Activitate Meea1980

se cere doar CNP -ul nu si seria si nr de buletin.Nu sunteti obligat sa-l dati .E suficient sa spuneti anul nasterii luna si ziua ,CNP-ul putand fi luat de la evidenta populatiei.Puteti sa alegeti intrebarile la care raspundeti ,nefiind obligat sa raspundeti la intrebarile care considerati dvs. ca va lezeaza intimitatea. o zi buna sa aveti.


nu scrie nicaieri de aparatura electrocasnica



EDITAT: copiat textul din mesajul consecutiv
Mentionez ca anii precedenti aparea in contract undeva scris si centrul teritorial Braila.Anul acesta au scos acesta parte din el .
Intre , Universitatea Spiru Haret ..etc.etc. si C.V cu domiciliul in..,cnp.etc.etc. studenta in anul 4 la facultatea de drept si administratie publica din constanta domeniul drept specializarea drept forma de invatamant cu frecventa redusa (FR) a intervenit urmatorul contract anual de studii universitare de licenta.

1.Obiectul contractului:reglementarea modului de parcurgere a planului anual de invatamant in sistemul de credite transferabile la specializarea de studii drept din cadrul facultatii de drept si administratie publica constanta.
2.termenul:prezentul contract este valabil pentru anul universitar 2011/2012

3.credite..etc.etc.
4.planul de invatamant : ( sunt afisate disciplinele obligatorii si optionale )etc.etc.
5.drepturile si obligatiile partilor:
5.1.drepturile universitatii spiru haret:
a. sa-si faca publica imaginea in presa si mass media folosind si fotografii din activitatea universitara a studentului
b.sa incaseze taxe de inscriere la admitere ,taxe de scolarizare si alte taxe pentru activitati didactice suplimentare.
5.2 drepturile studentului:
studentul are dreptul:
a.-sa primeasca materiale didactice...
b. sa benificieze de consultatii prin intermediul articolelor publicate in revista opinia nationala
c.la acces gratuit la cluburile studentesti proprii si complexul sportiv bucuresti
d. sa beneficieze de drepturile prevazute de Carta Universitara si Regulementul privind activitatea profesionala a studentilor.

taxe-etc.etc.

Modificarea si incetarea contractului:
In situatii motivate cand apar imprejurari care nu pot fi prevazute la incheierea contractului partile sunt de acord cu modificarea contractului ca urmare a revizuirii cuantumului taxei de studiu potrivit hotararii consiliului de administratie a universitatii. Modificarea se concretizeaza prin incheierea unui act aditional :
7.2 prezentul act inceteaza:
la expirarea duratei studiilor
la cererea de retragere a studentului
la incetarea calitatii de student urmare a exmatricularii pentru abateri grave de la disciplina universitara cu incalcarea prevederilor c.u si a reg. privind activitatea profesionala a studentilor.

8. clauze speciale:
-studentul care nu achita taxa de scolarizare la termenele stabilite prin contractul de studii este penalizat 0.5% /zi..lucratoare etc..
-eventualele neintelegeri contractuale se rezolva pe cale amiabila in caz contrar litigiile rezultate fiind de competenta instantei de drept comun.
-prezentul contract incheiat si semnat astazi in 2 ex. isi pastreaza valabilitatea pe intregul an universitar atata timp cat contractantul este student la fac. de drept si adm,.publica cta. a universitatii spiru haret.
Buna ziua,
Sunt studenta la controversata facultate Spiru Haret , anul 4 .Anul acesta am avut neplacuta surpriza de a afla ca taxa la facultate s-a dublat iar pe langa aceasta Centrele teritoriale din toate localitatile s-au desfiintat.Am platit prima rata si am semnat contractul pana la 30 septembrie nestiind de aceasta schimbare.In aceeasi situatie sunt cateva mii de studenti lasati pe drumuri de Universitatea Spiru Haret .In speranta ca domnii avocati ne pot ajuta am postat aceasta problema .Multumim frumos si o zi placuta!
Buna ziua ,
Am redactat cum m-am priceput o cerere de chemare in judecata pentru rezilierea unui contract de intretinere insa nu stiu care sa fie baza legala a acesteia .Postez cererea in eventualitatea cazului in care nu ma exprim destul de clar.Multumesc mult.

DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnatul.......... domiciliat în ............ chem în judecată şi personal la interogatoriu pe pârâtii N.I. domiciliat in ......... si V.I ,fosta N. domiciliata în .........pentru rezilierea contractului de intretinere.

Motivele acţiunii:
În fapt , prin contractul de intretinere, autentificat sub nr. ....din ..... ,am cedat paratilor imobilul situat la adresa mentionata mai sus ca domiciliu, acestia avand obligatia de a mă îngriji şi întretine cu cele necesare traiului pe tot restul vietii mele.Mentionez ca pretul acestei instrainari a fost evaluat la suma de 53.700 lei.
Pârâtii s-au mutat în imobilul (casa) pe care am cedat-o şi s-au folosit de toate bunurile mele timp de 1 an .In 2008 au divortat, alaturi de mine ramanand numai N.L.In martie 2011 paratul a parasit si el imobilul si a plecat in strainatate iar obligatia de intretinere pe care şi-au asumat-o nemaifiind indeplinita , eu fiind ajutat de alte persoane, care nu au nici o obligatie faţă de mine.
În drept , îmi întemeiez actiunea pe dispoziţiile art...........???????
Vă rog sa admiteţi actiunea, să desfiinţaţi contractul şi pârâtul să fie obligat să-mi respecte dreptul de proprietate şi posesie asupra imobilului.
Buna ziua ,
Fratele meu a fost implicat intr-un proces penal ca parte vatamata.Unul dintre inculpati a primit 5 ani cu executare iar celalalt 3 ani cu suspendare.Acesta din urma si-a recunoscut fapta.M-ar interesa pentru martorii din proces care au fost cu ei in seara cu pricina dar au fost folositi ca martori pentru ca erau singurii de fata cum as putea proceda , care sunt pasii pentru a-i da in judecata pentru marturie mincinoasa.Procesul s-a incheiat de aproape un an insa acestia fac parte dintr-o gasca si sunt foarte razbunatori.Pe numele persoanei pe care vreau sa o dau in judecata pt marturie mincinoasa au mai fost depuse diverse plangeri de amenintare .Ieri noapte m-am trezit cu o caramida in geam si nu vreau sa mai las lucrurile in felul acesta ,vreau sa actionez pe calea instantei pentru a dezmembra banda respectiva.
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Am un prieten care a fost trimis acasa de la servici deoarece seful i-a zis sa verifice raionul si apoi sa-l sune .Intervenind alta treaba acesta a uitat sa sune.Seful sau i-a luat ecusonul si l-a trimis acasa .Problema este ca in acea institutie nu poti intra la servici decat cu ecusonul respectiv .Daca nu-i va fi inapoiat in 3 zile se va alege cu 3 nemotivate si apoi cu desfacerea contractului de munca.Directorul este in concediu ,asa ca va rog daca ma puteti sfatui cum se poate proceda ca sa arate ca el a vrut sa intre la servici si sa munceasca dar nu a putut .
Buna ziua,
Fratele meu a fost reclamant intr-un proces ce s-a terminat acum un an.Procesul s-a finalizat cu condamnarea paratilor (primul a primit 5 ani si jumatate inchisoare cu executare si plata de daune morale iar cel de-al doilea 2 ani cu suspendare si plata daunelor morale )pentru savarsirea infractiunilor de viol si privare de libertate.M-ar interesa cum se procedeaza cu cheltuielile de judecata si daunele morale pentru ca nici unul din cei doi nu sunt dispusi sa plateasca nimic.Din cate stiu cel care nu e inchis a plecat in strainatate si nu stiu daca vreunul din cei doi are vreun bun pe numele lor.
Multumesc.
este suficient faptul ca el plateste energia electrica si cablul pentru a demonstra ca il intretine ?Actuala sotie are vreun drept asupra imobilului ?daca fostul sot se intoarce in tara si are grija de batran fara ca acesta sa strice actul initial ,dupa moartea bunicului fostul sot ma poate da in judecata sub pretextul ca nu am participat la ingrijirea batranului ?
buna seara,.
Am incheiat un contract de intretinere cu un bunic din partea sotului,in timpul casatoriei .In contract scrie ca pretul imobilului il constituie intretinerea dansului, pe tot restul vietii in natura,constand in alimente ,imbracaminte ,incalzit iluminat,medicamente etc.mai spune ca intretinatorii vor stapani imobilul dupa incetarea sa din viata,intrucat citez "inteleg sa-mi rezerv dreptul de uzufruct asupra imobilului instrainat".
La imobilul respectiv unde am locuit timp de 7 ani s-au adus imbunatatiri.Dupa divort sotul a ramas in casa iar eu si copilul am plecat la parinti.Batranul nu a vrut sa ma scoata din actele casei iar eu nu am facut nici un fel de partaj cu sotul , toate bunurile ramanandu-i lui.Acum fostul sot s-a recasatorit si a plecat in strainatate .Ii plateste batranului lumina si cablul insa acesta din urma vrea sa strice actele si sa-l scoata din acte pe fostul sot din motiv ca el e batran si nu mai poate sa stea singur in casa sa-si poarte de grija.
intrebarea mea ar fi :daca batranul poate sa strice actele si ce drepturi as mai avea eu daca actele raman neschimbate ( adica si eu si fostul sot)
Multumesc frumos si scuzati-mi exprimarea greoaie.