avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate mari29

Activitate mari29

Plata pierderi apa la bloc. Daca nu locuiesc in apartamentul de la bloc si luna aceasta s-a afisat intretinerea care cuprinde si niste pierderi de apa, sunt obligata sa platesc aceste pierderi?? Nu mi se pare normal sa imi bage si mie aceste pierderi atata timp cat eu nu locuiesc in apartament. In apartament nu locuieste nimeni. Sunt zero persoane.
Am fost la banca la care este imprumutul si mi-au spus ca sunt de acord sa imi dea acordul pt refinantare. Fostul sot a achitat si achita in continuare creditul direct in cont.
Buna ziua si scuze.
Am revenit dupa mult timp deoarece nu am rezolvat nimic cu acel credit. Tin sa precizez ca noi am divortat la notariat si nu am facut partaj. Acuma daca solicitam sa facem partajul pentru acel teren luat cu credit ipotecar, credeti ca as putea fi scoasa din baza de date a bancii. Adica sa cedez fostului sot si el sa preaia creditul.
Va multumesc frumos.
Buna seara. In urma decesului tatalui meu, a ramas in viata sotia si 2 copii. Am deschis masa succesorala, iar acum m-a anuntat notara noastra ca cineva a mai deschis o masa succesorala la un alt notariat. As dori sa stiu daca se poate si ce este de facut in situatia asta? Si daca tatal meu s-a dat in intretinere la una din surorile lui cum se va desfasura succesiunea? Desi pe extrasul de carte funciara actualizat nu apare niciun contract de intretinere. Va multumesc. O seara buna.
Buna seara. Doresc sa vand o locuinta, dar viitorul proprietar este in divort si nu vrea sa incheiem un contract de vanzare cumparare, ci doreste o procura. Spuneti-mi va rog ce acte trebuie sa inchei pt. a nu avea alte surprize neplacute din partea lui. Va multumesc.
Buna ziua. Referitor la creditul mai sus mentionat, as dori sa stiu ce alte solutii as avea pt a rezolva problema creditului, avand in vedere ca nu avem banii pentru achitarea lui. Va multumesc.
Răspuns la discuția Reducerea salariului
Buna dimineata. Sunt angajata pe postul de inginer proiectant din anul 2006 si pana in prezent si as dori sa stiu daca se poate reduce salariul astfel incat sa primesc salariul minim pe economie avand aceeasi incadrare pe post (inginer proiectant). Astept un raspuns. Va multumesc.
Buna ziua. As dori sa stiu ce varianta sa aleg intre reducerea salariului (varianta propusa de conducere) si implicit a programului la 4 ore/zi, din 8 ore/zi sau solicitarea intrarii in somaj??? Astept un raspuns. Va multumesc.
Buna seara. Revin cu raspunsul la intrebarile de mai sus. Nu am vorbit in termeni bancari si imi cer scuze. Am citit contractul de ipoteca al terenului si scrie ca eu sunt "Garant Ipotecar Imprumutat", iar sotul este "Garant Ipotecar Coplatitor". O seara buna.
Sotul are calitatea de imputernicit, eu fiind titulara creditului.