Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare garsoniera - Acte necesare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare garsoniera - Acte necesare

Buna seara. Doresc sa vand o locuinta, dar viitorul proprietar este in divort si nu vrea sa incheiem un contract de vanzare cumparare, ci doreste o procura. Spuneti-mi va rog ce acte trebuie sa inchei pt. a nu avea alte surprize neplacute din partea lui. Va multumesc.
Daca dvs intrati in posesia sumei de bani la care v-ati inteles sa vindeti garsoniera, puteti sa ii faceti o procura. Domnul vrea sa divorteze inainte de a cumpara, pentru ca acest bun sa nu fie comun. Atentie, nu se face procura inainte de primirea banilor. Mergeti la notar, si se gasesc solutii.
av_silvia_margineanu, utilizator
Eu cred ca puteti evita toate neplacerile asteptand ca domnul sa divorteze. Cat mai poate dura??? Cateva luni. Dar veti sta linistita. Pentru ce sa-i dati procura?Sa va reprezinte??? De ce??
sa si-o vanda singur.
Daca va da banii inainte de a face procura, nu puteti avea neplaceri, poate avea el.
Cel mai bine e sa astepte.

gi-jane2, moderator