avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate Dorobat Nicoleta Carmen

Activitate Dorobat Nicoleta Carmen

Buna ziua,
Va rog sa m-a ajutati cu o problema. Ca si economist am inteles ca pot tine evidente contabile pentru societati economice pina in 35000 de euro in baza unui contract civil. Intrebarea mea este daca trebuie sa am infiintat un PFA sau pot numai in baza unui contract civil sa conduc contabilitatea societatii respective,si care este baza legala. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Dividende acordate in a2018
Multumesc de raspuns. Este clar ,dar daca valoare dividendelor de acordat in 2018 are valoare mai mare de 22800 lei este considerat un venit estimat a se realiza in 2018 si se plateste acesata contributie?
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare referitoare la acordarea de dividende in cursul anului 2018 pentru anii precedenti.
Daca am inteles bine conform prevederilor de la art. 170 din Codul fiscal, asa cum a fost modificat prin OUG 18/2018,persoanele fizice care realizeaza venituri impozabile prevazute la art. 155 alin.1 litera a( venituri din salarii şi asimilate salariilor, definite conform art.76) nu platesc contributia sociala datorata de persoane fizice in cuantum de 2280 lei pentru venituri mai mari de 22800 lei estimate in anul 2018.
Nu imi este clar acest aspect si as avea nevoie de ajutor in lamurirea acestei dileme. Daca o persoana realizeaza venituri mai mari de 22800 lei plateste suma de 2280 lei sau 10% din venitul total realizat.sa inteleg ca o persoana care este salariat la o firma si are de primit dividende de la alta firma pentru acele dividente va platite 2280 lei la dividentul de plata sau va plati 10% din valoarea dividentului pe care il are de platit?
Stiu ca este cam intortocheat dar nici din ordonanta parca nu el prea clar. Va rog daca puteti sa imi dati un punct de vedere as ramine vesnic recunoscatoare. Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o abordare juridica a unei probleme cu compania de zbor. Am cumparat 2 bilete de avion pentru mine si sotul meu dus-intors in Italia impreuna cu cainele nostru care avind 10 kg trebuia sa stea la cala.Am achizitionat de pe site de specialitate o cusca conform standardelor companiei,adica omolgata cu standard IATA .La cumpararea custii singurul criteriu pentru o cusca conforma era greutatea cainelui. Cainele avind 10 kg am cumparat o cusca pentru 12 kg in dimensiunile conforme.Cainele putea sta in picioare in cusca dar din cauza agitatie din aeroport si a faptului ca era pentru prima oara intr-o cusca statea ghemuit si plingea. Doamna de la ghiseul Blue Air a spus ca nu ne putem imbarca deoarece cusca nu corespunde pentru ca ar trebui sa fie de 2 ori latimea cainelui asta inseamna ca daca el are 60 de cm trebuia sa fie o cusca de 120 de cm pe care nici nu aveam cum sa o caram macar. Pe siteul oficial al companiei la animale care merg in cala singurele criterii sunt greutate(adica pina in 32 de kg) si custi omologate IATA. Nu se precizeaza nimic in legatura cu proportia caine-cusca. Astfel noi am piedut zborul si costul biletelor. Am facut sesizare pe email(fiind singura posibilitate de contact pentru sesizari) la compania Bluie Air de la care nu am primit nici un raspuns.Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere pentru ce ar trebui sa fac incontinuare. Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns,dar cum se poate inceta activitatea de administrator fara a renunta la cedarea firmei.
Buna ziua,
Am o intrebare care cred ca a mai fost pusa dar ma intereseaza din punct de vedere legal o opinie avizata in ceea ce priveste concediu pentru cresterea copilului pina la virsta de 2 ani .
Am la o societate cu raspundere limitata cu asociat unic care este angajat in cadrul firmei pe post de director executiv.Aceasta persoana va intra in curind in concediu de maternitate.De la Casa de Sanatate i s-a spus ca nu poate beneficia de concediu pentru cresterea copilului deoarece este administrator de firma.Dar persoana respectiva a platit lunar contributiile salariale ce ii reveneau.De ce sa nu poata beneficia legal de drepturile ce ii se cuvin ? I s-a recomandat sa cedeze firma pentru a putea beneficia de acest concediu.Va rog respectuos sa ma ajutati cu prevederile legale care ii interzic sau care ii dau dreptul de a beneficia de concediu pentru cresterea copilului asa cum este normal.Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.