avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate raisa07

Activitate raisa07



Buna ziua,
in caz ca expira perioada stipulata in antecontract, cand se face prelungirea perioadei prin act aditional se mai plateste ceva la notar?
Care sunt costurile?
Multumesc frumos de eventuale raspunsuri.
buna ziua,
in caz ca expira perioada stipulata in antecontract, cand se face prelungirea perioadei prin act aditional se mai plateste ceva la notar?
Care sunt costurile?
Multumesc frumos de eventuale raspunsuri.
stiu ca suma e prea mica, ideea este ca isi bat joc de oameni, mi se pare un abuz ce fac ei. Asta pentru ca romanul a acceptat intotdeauna orice..... la ei in tara nu cred ca si-ar permite sa faca astfel de lucruri. Ei mizeaza exact pe asta ca suma e prea mica si ce zice fiecare, daca mi-au taiat un bon asta e.... luna viitoare va fi mai bine nu? nu se poate asa ceva! La noi in tara se poate orice! Oricum va multumesc pt raspuns!
Buna ziua, pe sotul meu l-au anuntat azi ca ii vor taia un bon de masa pt ca a intarziat 3 minute. Va rog sa imi spuneti daca au dreptul sa faca asta. Au zis ca trebuia sa sune ca intarzie, sotul meu a spus ca era pe scari si nu a vazut rostul sa mai sune. Mie mi se pare a bataie de joc! Este vorba de o firma nemteasca mai exact de o multinationala, din ce stiu nu au voie sa faca asta, adica nu cred ca au dreptul! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Buna ziua!! am mai scris pe acest site, imi cer scuze daca ma repet! dar avem nevoie de ajutor cu un sfat! daca ati putea sa ne indrumati ne-ar fi de mare folos, eu cu sotia si fetita noastra avem dubla cetatenie si am dorii sa emigram in Canada, sunt constient ca mai gasesc asemenea intrebari pe forum:D, daca as pleca eu primul si acolo sa ma adresez autoritatiilor si sa obtin un permis de munca, dupa care sa inaintez actele necesare pentru a putea ramane acolo cu familia, exista si aceasta posibilitate? va rog sa ne indrumati! Multumim anticipat!!!!
Buna ziua, am si eu cateva intrebari daca puteti sa ma ajutati. In februarie 2011 am fost disponibilizata, postul meu sa desfintat. La 2 saptam dupa ce am primit preavizul am aflat ca sunt insarcinata in 7 saptamani, deci ei legal au fost acoperiti. Ultima mea zi de lucru a fost 12 februarie. Trebuia sa imi depun dosarul pentru somaj si din somaj sa intru in CIC. Noi in martie am plecat in strainatate, in ideea de a ne stabili acolo, dar sotul nu si-a gasit servici. Eu sunt deja in 6 luni jumate(saptam 26) si a trebuit sa ne intoarcem in tara, pt ca fara asigurare nu pot naste. Cum somajul trebuie sa il ridici personal, nu am mai facut dosarul, pt ca nu m-am gandit ca va trebui sa ne intoarcem. Acum nu stiu ce se mai poate face sa beneficiez de CIC. Daca reusesc sa imi fac angajare pe o firma din 13 feb sa nu am intrerupere, sa imi platesc eu darile, nu stiu de cand pot sa intru in prenatal de la firma respectiva? Eu ar trebui sa nasc pe 24 septemb. Sau pot sa imi platesc singura darile la CASS din 13 feb sa beneficiez de CIC? Mentionez ca lucrez de 9 ani neintrerupt iar acum din cauza disponibilizarii risc sa nu beneficiez de CIC din cauza ca nu am stiut cand am primit preavizul ca sunt insarcinata. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, sa stiu daca as mai putea sa fac ceva, cat mai repede.