avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate TALIOARA

Activitate TALIOARA

Răspuns la discuția Ajutor pentru nasterea copilului.
dar daca mama are prevazut in cotractul colectiv de munca se acorda un salariu egal cu venitul brut al mamei la data respectiva, iar daca in contractul colectiv de munca al tatalui este prevazut un salariu mediu pe unitate care este mai mare decat al mamei poate beneficia tatal de ajutorul pentru naste?
Buna seara,
ma puteti ajuta cu o lamurire :
Care dintre parinti poate beneficia de ajutorul pentru nasterea unui copil?
Se acorda ambilor parinti? sau doar mamei?daca salariul mediu pe unitate la tata este mai mare decat salariul mediu pe unitate al mamei poate beneficia tatal de acest ajutor, in ce conditii?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Sanctionare salariat
va multumesc! luna aceasta a fost deja a 4 luna de reducere consecutiva ...iar in actul aditional specfica 13 luni de reducere 5% din salariu...ce se poate face?
BUNA ZIUA ,
UN ANGAJAT POATE FI SACTIONAT CU 5% DIN SALARIU PE O PERIOADA DE 13 LUNI? MOTIVUL FIIND RECUPERAREA PAGUBEI CARE A REZULTAT...IN CAUZA FIIND IMPLICATE 7 PERSOANE.
MULTUMESC.
Răspuns la discuția Tulburare de posesie
Buna seara,
Revin cu - completarea celalta mostenire de 875 m nu a fost scoasa din indiviziune ramanand unui copil din a doua casatorie, care mai mosteneste o suprafata hotar cu cea de 875m, mostenitorii care si-au impartiti intre ei suprafata de 875m au dreptul sa treaca pe drumul de servitudine al celor 5 cu suparatat de 1458m(avand in vedere ca drumul se opreste la 4 persoana fiind specificat in acte numele celor cinci care au dreptul sa treaca pe acel drum?? suprafata de 875 m fiind in continuarea celei de 1458m.
va multumesc!
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns bunica mea a castigat in instanta o mosternire,un teren .Acest teren a fost cumparat de strabunica mea impreuna cu cel de al doilea sot(din prima casatorie a rezultat un baiat tatal bunicii mele) iar din a 2 casatorie 5 copiii.Primul care a decedat a fost sotul strabunicii iar dupa moarte stabunicii copii si-au cautat drepturile atat cel din prima casatorie cat si cei 5 din a doua.
Pentru terenul cumparat de cei doi strabunici in supratata de 2333 m se face masa succesorala din care strabunicii ii revine 1458 m iar restul de 875 m ramane copiilor din a 2 casatorie care nu au fost scosi din indiviziune. Pe suprafata de 1458m sunt puse in posesie 5 persoane pentru care este lasat un drum de servitudine pentru cele 5 persoane pana la penultimul proprietar.Cei 5 ramasi in indiviziune au dreptul sa treaca pe acest drum din moment ce in acte nu specifica acest lucru?
Specifica ca hotararea instantei este definitiva si irevocabila.
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Angajat pe 23 septembrie 1978. incorporat pe 17 octombrie 1978, si lasat la vatra pe 14 martie 1980 si incadrat in baza aceluiasi contract pe 31 martie 1980 fara nici o absenta , cu specificatia ca incepand cu anul 2013 pana in prezent am lucrat decat 10 zile pe luna.
Din martie1980 pana in ferbuarie 1988 am lucrat program de santier de 10 si 12 ore.
De unde pot afla daca in aceata perioada mi s-au plattit toate contributiile si unde ar trebui sa ma adresez pentru a aflla cata vechime am, fiind incadrat la aceeasi intreprindere dupa armata in termenul legal din data de 31 martie 1980 pana in prezent?
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns tatal meu de 1 an de zile lucreaza doar 10-12 zile pe luna iar restul in fara plata.....firma fiind in insolventa..ca sa pot beneficia de vechime integrala poate sa isi plateasca el diferenta pentru a avea vechime completa? cum trebuie sa procedez si unde ar trebui sa ma adresez?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!
Buna seara,
Sunt barbat si sunt nascut in 23 iulie1955 , as dori sa stiu la ce varsta ma pot pensiona.
perioada lucrata:
-iulie 1973 pana in octombrie 1978 am avut grupa 1 de munca -100%
-armata octombrie 1978- martie 1980
-martie 1980 pana in martie 2001 am avut grupa 2 de munca -90%
-din 2001 pana inprezent angajat .
va rog ajutati cu un raspuns .multumesc!