avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate Petre1

Activitate Petre1

Buna ziua
Pot primi indemnizatie crestere copil din RO si sa muncesc in strainatate?
Daca incep munca mai devreme de terminarea celor 2 ani se poate primi stimulent de insertie si care ar fi procedura.
Multumesc si pentru alte detalii va sunt la dispozitie.
Buna ziua
Scurt si la obiect.
Sunt in strainanate cu munca. Si nu imi pot lua prea mult timp liber pentru a veni in tara si a face actele pentru cununia civila.
Stie cineva daca poate ca viitoarea sotie sa faca actele fara prezenta mea, eu doar venind la starea civila.
Sau unde ma pot uita, documenta referitor la aceasta situatie?
Pe sitele lor zic ca trebuiesc amandoi.
Intreab ca poate s-a lovit cineva de aceasta problema.
Va multumesc.:)
Buna ziua
Lucram la o companie cu contract 2 ore, dar lucram cat era nevoie.
Am anuntat ca-mi dau demisia, iar cu 2 sapt inainte de finalizarea incetarii activitatii am avut un mic accident cu masina.

Fostul sef a zis ca imi va opri din ultimul salariu care il voi lua, toate cheltuile avute cu masina. Suma retinuta ar fi cam 3 sferturi din salariu.

In ce baza imi poate retine din salariu daca am avut contract de 2 ore cu el si ce as putea face in acest caz?

Va multumesc.
Discuție Taxa poluare.
Buna seara,
Aud tot felul de zvonuri ca taxa de poluare nu se mai plateste.
As putea sa inmatriculez o masina in Romania fara sa mai plastesc taxa de poluare?
Adica sa nu o mai platesc si dupa sa stau sa o recuperez.
Multumesc si o seara buna,
Buna ziua.
Problema este urmatoarea. Dupa divortul parintilor mei, tatal a facut contract v/c casei in care locuiam pe numele fratelui din partea lui, “uitand” ca mai are un copil adica eu.
Actele au fost facute la notar cu martori falsi precum tatal numai are nici un copil.
As dori sa aflu cum pot ataca acest contract de vazare-cumparare.
O zi buna.