avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate catalins2

Activitate catalins2

Răspuns la discuția Problema masina uk
Are datele vanzatorului de aici din uk,
Ideea este ca a primit V5 certificatul autotursimului de la dvla pe numele lui , a aflat ca ezte inca in finantare bagand nr de inmatriulare al masinii pe un site de hpi check, chestia asta trebuia facuta inainte de a achizitiona bunul , acum e inutil.Plangerea e cea mai buna solutie insa nu stiu daca o sa isi mai recupereze suma , a platit in jur de 8000 de lire pentru autoturism.
Insa daca reuseste sa o inmTRICULEZE. In Romania pe baza v5 care e pe numele lui si cu contractul vanzare de mana semnat de ambii participanti si peste o perioada firma de finantare din uk semnaleaza neplata ratelor de catre client , poate sa ii fie confiscat bunul?
Răspuns la discuția Problema masina uk
Buna dimineata , are un prieten care si-a cumparat prin finantare masina din uk si a putut sa o inmatriculeze in ro.
Banii oricum is pierduti , Dvs ce parere aveti ? Sa faca o plangere? Sau sa incerce sa o inmatriculeze asa.
Buna ziua , am un prieten care a cumparat in uk o masina , pe care vrea sa o aduca in ro si sa o inmatriculeze , problema este ca la 2 zile dupa ce a cumparato a aflat ca masina este inca in contract de leasing , in momentul cumpararii a facut un contract de mana semnat se ambii iar pe sectiunea de v5 a pus datele lui si a fost catre dvla.
Intrebare : Poate sa mai faca ceva in monentul de fata in vederea inmatricularii autoturismului in ro ?
Deoarece are un prieten care a luat o masina din uk si a putut sa o inmatriculeze in ro V5 fiind pe numele lui.Problema este ca chiar daca o inmatriculeaza , poate avea probleme in vederea retinerii masinii ca nu e propietatea lui ? Multumesc.
Buna seara am cumparat o masina cu provienenta din franta de la o firma din Bucuresti , am facut r.a.r acolo ....am ajuns acasa am achitat toate taxele si intr-un final am depus dosarul pt inmatriculare ...aici supriza dupa ce am dat toate actele necesare + traducere contracte vanzare-cumparare franceze si certificatul masinii, functionara de la ghiseu imi zice ca ei au dubii in privinta actelor si vor sa faca vreificarea totala a tuturor documentelor din dosar. Intrebare se poate ca masina respectiva luata din franta sa fie aflata in vreun contract de leasing iar la noi in tara sa-i poti face carte de identificare sa poti trece r.a.r cu ea sa o inscrii in financiar si asa mai departe ? Aia de la politie nu au zis ca ar fi gasit-o cu vreo problema dar pun tot raul in fata , am contract vanzare cumparare intre mine si firma din romania , inca unul dintre firma din romania si ce-a din franta ...si inca un act intre firma care e propietar pe cartea masinii si firma care a luato din franta ..poate interveni vreo problema?! A mai intampinat cineva asemenea problema ?! Sau un sfat macar de la un cunoscator . Daca e nevoie de mai multe informatii in vederea actelor pot detalia fara probleme , Multumesc frumos.
1.Chitanță pentru declararea de cumpărare
identitatea profesională a cumpărătorului nume:y
+date despre firma.
identitatea de vanzator nume : z
+date despre firma
informații privind achiziționarea unui vehicul
Nr de inmatriculare xxx
Numar VIN xxx
data si ora cumpararii xxx


2.Accuse d`enregistrement
Declaration de cession d`un vehicle

declarația de vânzare a vehiculului dumneavoastră a fost în inmatriculation anregistree sistemul `s de vehicule la 08/01/2013

ezumate elents de declarația dumneavoastră
data și ora de vânzare a vehiculului
27/12/2012 la 12:00

declaratia de vanzare a vehiculului
08/01/2013

Nr de inmatriculare al vehiculului
xxx

Identitatea vanzatorului

y+datele firmei

datele cumparatorului

x+datele firmei

Firma detinatoare a masinei pe certificat z se numeste LEASEPLAN FRANCE SAS

3.factura fiscala care dovedeste vanzarea dintre y si x
4.factura fiscala care dovesteste vanzarea dintre x si mine.
5. pe certificatul din republica franceza unde atesta destinatorul LEASEPLAN FRANCE SAS
in partea dreapta a certificatului unde este o rubrica dar nu-mi pot da seama ce inseamna este o stamplia a firmei y + un nume + semnatura.

Precizez ca contractele care le am de pe franta au un sigiliul.stamplia a unei institutii franceze probabil e vorba de finante sau ceva.
Cam astea is actele care le am de la primul vanzator la ultimul cumparator.
Ideea e ca cum mi-a facut r.a.r daca masina este cu probleme , cum am putut plati taxa , cum am putut so radiez de pe ala si so inscriu pe mine in finante , cum pot circula cu ea fara sa se ia nimeni de mine.
eventual pot face o poza la aceste 2 contracte franceze si sa le atasez undeva daca ajuta mai mult decat explicatiile de mai sus.
Astept un raspuns , cu stima.


Buna Seara , am o mica problema ..am cumparat o masina din bucuresti , am reusit sa-i fac r.a.r in bucuresti dupa care am ajuns acasa in iasi , am achitat toate taxele poluare/certificat/fiscal/timbru etc, la depunerea dosarului am intampinat o problema .
Doamna aia de la ghiseu mi-a spus ca ea vrea sa vada toate actele care confirma vanzarea de la primul vanzator la ultimul cumparator, am dat certificatul de origine franceza + certificat tradus si legalizat in original si copie, factura dintre mine si firma x care mi-a vandut masina , factura dintre firma x din romania si y din franta care detinea masina si un contract de cesiune dintre firma y si firma z care defapt ala e propietarul pe certificat a masinii..
Ea zice ca cum ajuns masina de la firma z la firma y fara nici un contract.factura de vanzare-cumparare ..defapt firma mama z e o firma de leasing si firma y e firma care i-a masinile detinute la ea si le baga la vanzare prin contracte de cesiune , iar probabil dupa vanzarea masinii l-i se returneaza banii sau ceva de genu.
propietarul din bucuresti de la care am luat eu masina zice ca a fost vb de o licitatie sau ceva de genul , asta e situatia de vanzare dintre z y x si mine.
Aia a luat dosarul pt inmatriculare + nr de origine franceza a masinii si mi-a zis sa ma duc maine sa se faca verificare la acte , credeti ca ar putea vreo problema si daca da ce as putea sa fac , multumesc considerabil.
Am fost cu cativa prieteni intr-o zi pe un canal situat pe drumul catre vama albita...ne-am pus la pescuit dupa 10 minute apare un individ cu o arma in mana si trage in sus..numindu-se patronul baltii ...dar canalul respectiv nu era ingradit nu era nici o semnalizare ca este domeniul privat ..era la marginea drumului...ne-a adresat injurii..facea tot felul de afirmatii ...ne-am indepartat la 5 m de balta in apropierea soselei..el continuand cu injurii , nu ne lasa sa plecam..am sunat la 112. dupa care a venit politita l-a dezarmat..si am mers la sectie in locatia respectiva si am dat reclamatii.
Individul e persoana care a concesionat luciul de apa..dar cica 2 m de malul apei ii apartin ci nu si strada unde a venit cu arma si ne-a amenintat..eram 4 baetii cu cate o undita in mana ..nu am prins absolut nici un peste..poate face plangere impotriva noastra in cazul respectiv pentru furt? Dar repet nu am prins nici un peste , nu era semnalizat locul , nu era ingradit ? care sunt efectele si ce se poate intampla ? Merci Fain!