avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate tikva

Activitate tikva


In 13.04.2010 am instrainat un autoturism unui cetatean din alt judet.In localitatea mea am urmat toti pasii necesari transcrierii si radierii(contract vanz-cump +fisa de scoatere de la impozit la finante). I-am dat talonul si cartea in original cumparatorului. El in judetul sau doar la finante a facut transcrierea, la Pol. si RAR nu s-a mai dus. Autoturismul a ramas pe numele meu in acte. Mi-a venit PV de contraventie pe care l-am contestat in judetul unde s-a constatat contraventia.
La judecatoria de care apartin am initiat chemare in instanta in vederea radierii auto. Pot cere si validarea contractului de vanz-cump in vederea anularii tuturor contraventiilor incepand cu data de 13.04.2010 pana in momentul radierii?Am sanse de castig?
Va multumesc pt raspuns.


Răspuns la discuția Amenda rovinieta
Numai ca cei de la drumuri si poduri s-au incadrat in termenul de 6 luni pt ca data intocmirea PV de contraventie cu siguranta se incadreaza in cele 6 luni. Nu data comunicarii conteaza ci data intocmirii contraventiei
In cate exemplare trebuie depuse doc. justificative privind instrainarea?
In cazul cand lipseste semnatura agentului constatator de pe Procesul verbal de constatare a contraventiei conform art.17 din O.G. nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor (exista doar stampila), dar pe PV de comunicare exista si stampila si semnatura agentului si a martorului. In acest caz PVCC. e nul?
Ce inseamna; Nulitatea se constata si din oficiu? Mentionata in continuarea art.17.
Nu necesita proces judecatoresc?
In cazul contestarii unei contraventii (lipsa rovinietei) la judecatorie in alt judet este obligatorie prezenta reclamantului? Mentionez ca autoturismul a fost instrainat cu contract vanzare-cumparare luat in evidenta organului financiar; cumparatorul insa nu a finalizat transcrierea. Nu s-a prezentat la politie pt radiere si inmatriculare in judetul sau, doar la organul financiar a facut transferul.
Buna!
As avea nevoie de numele respectiv adresa judecatoriei de pe raza DN 2A KM 115+500 m, Giurgeni, Jud. IL.
Pe internet am gasit : Judecatoria Buftea str. Stibei Voda nr. 24, Jud Ilfov . Poate cineva sa-mi confirme sau infirme aceasta informatie?
Multumesc.
Buna ! As avea nevoie de un model de cerere de ghemare in instanta in vederea radierii unui autoturism.
Multumesc!