avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate addrianno

Activitate addrianno

buna..va cer ajutorul intr-o situatie delicata.am imprumutat o suma de bani unui '' prieten'' cel putin asa il consideram.din pacate acum refuza sa mi-i inapoieze.nu am nici un act ca v-am spus mi-era prieten.Ce pot sa fac legal??
Dupa cesionarea unei societati comerciale,cui ii revine obligatia de a inregistra modificarile survenite la fisc,la impozite locale,la banca??noului sau vechiului asociat/administrator
Se poate atragerea raspunderii penala a administratorului daca acesta a cesionat o firma cu datorii???mentionez ca in timpul mandatului acesta nu a savarsit nici o fapta ilicita.
Multumesc
Răspuns la discuția Achizitie autoturism pe firma
Si in ce conditii mai e deductibila cheltuiala???
Răspuns la discuția Recuperare imprumut de la SRL
pai eu asta am inteles...daca eu imi recuperez creanta,imprumutul acordat firmei de catre mine,iar firma ramane fara bani sa plateasca darile la stat,firma ramane fara activitate nu asta se intampla??eu asa am inteles.poate nu am inteles bine...in fine..o sa ma lamuresc eu....
Răspuns la discuția Recuperare imprumut de la SRL
Si oare nu pot fi acuzat de ceva ca mi-am recuperat creanta inaintea statului??ideea e ca eu chiar am platit totul la zi pana acum si chiar am un imprumut luat in nume personal de la o persoana fizica chiar inaintea inceperii activitatii insa nu as vrea sa am probleme cu legea..

Va multumesc mult pt raspunsuri
Răspuns la discuția Recuperare imprumut de la SRL
Multumesc pentru raspuns,

deci in cazul in care eu imi ridic suma imprumutata si nu mai raman destui bani sa platesc tva la stat si impozit pe profit imi recomandati voalat sa bag firma in faliment???ca eu asta am inteles
Buna,

Multumesc pt raspunsuri.Ideea e ca de asta mi-e frica,ca firma respectiva sa nu isi plateasca mai departe contributiile...insa eu daca virez banii in contul lor sunt de buna credinta nu si ceea ce fac ei mai departe e treaba lor,nu??nu e plata cash si firma am verificat-o la onrc si e cu declaratiile la zi??ce parere aveti??

multumesc pt raspunsuri
Buna,

Va dati seama ca un contract o sa incheiem..In principiu s-ar justifica cel putin un studiu de piata intrucat eu am avut o afacere,un teren de fotbal pe care l-am vandut si acum as vrea sa deschid acelasi lucru in alt oras.Factura emisa va dati seama ca as achita-o prin virament bancar urmand sa imi primesc banii ulterior.Dar credeti ca daca respect toti pasii astia e in regula???daca am op-ul,contractul,eventual chiar si un studiu facut de mine normal as avea probleme in cazul unui control??

Va multumesc.Imi sunteti de mare ajutor
Răspuns la discuția Achizitie autoturism pe firma
pai si se poate achizitiona autoturismul pe firma si este deductibila achizitia sa ca eu stiam ca nu mai este conform noului cod fiscal