avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate cristimarian90

Activitate cristimarian90

Răspuns la discuția Procente gradatii
pt toti? inclusiv pentru cei care au la momentul de fata gradatia 1,2 sau 3? Ce fac cu cei care au gradatia 5? le iau 2,5% din salariu?
Buna ziua,
Am doua spete:
- conform legii vechi a salarizarii procentele de gradatii erau 5%, 5%, 5%, 5%, 5%
- acum in legea noua procentele sunt 7,5%, 5%, 5%, 2,5%, 2,5%
Am un salariat care trece acum gradatia 4, pana acum a avut 15% sporul de vechime...acum eu ii dau 5% sau 2,5%?
Ce fac cu salariatii care au gradatia 1,2 sau 3? Ii las cu 15% sau 17,5%?
Răspuns la discuția Contributii sociale
multumesc...am inteles, dar din cate am inteles este deductubila la calculul impozitului?
Daca sunt membru de sindicat si retinerea se face la brut, nu ar trebui sa mi se micsoreze baza de calcul a celorlalte contributii CAS, somaj, sanatate?
Buna ziua,

Doresc sa imi dau demisia de la locul actual de munca si conducerea spune ca trebuie sa stau in preaviz timp de 20 de zile. Mentionez ca in contractul individual de munca nu scrie nimic la perioada de preaviz in caz de demisie, ci doar la cea in caz de demitere.
De asemenea nu exista contract colectiv de munca. Ce trebuie sa fac? sa stau in praviz sau pot pleca de la data cand mi-am dat demisia?
Răspuns la discuția detasare
Va multumesc pentru clarificare
Discuție detasare
Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema. In cadrul firmei noastre urmeaza sa fie detasata o persoana care are salariul mai mare decat grila noastra de salarizare. Am citit in articolul 47 din codul muncii, dar nu imi dau seama exact cum sa procedam cu persoana respectiva, avand in vedere ca aceasta si-a dat deja acordul cu detasarea in cadrul companiei. Este clar ca ea are drepturile mai favorabile de la firma de la care vine.
Răspuns la discuția majorare salariu 10%
Multumesc frumos pentru clarificari
Buna ziua,

O ultima nelamurire legata de aceasta crestere salariala de 10% de la 1 decembrie 2015.
In cadrul institutiei in care lucrez am cateva persoane (femeiele de servici, paznici, tehnician, mecanici) pentru care singura lor majorare salariala o reprezenta cresterea salariului minim pe economie (datoria grilei mici de salariale din 2008). Acum se majoreaza si lor salariul cu 10% sau raman in continuare pe salariul minim?
Buna ziua,

Am o nelamurire in ceea ce priveste cresterea salariilor cu 10% (legea 263/2015) incepand cu data de 1 decembrie.
Lucrez la o institutie publica care nu a mai avut parte anul acesta de cresteri salariale, deci este clar ca angajatii acesteia beneficiaza de aceasta crestere.
Problema este ca un angajat nu are functia de baza la noi, avand functia de baza intr-o institutie de invatamant. Intrebarea este: acest angajat mai beneficiaza de aceasta crestere de 10% pentru functia pe care o are la noi?