avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procente gradatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procente gradatii

Buna ziua,
Am doua spete:
- conform legii vechi a salarizarii procentele de gradatii erau 5%, 5%, 5%, 5%, 5%
- acum in legea noua procentele sunt 7,5%, 5%, 5%, 2,5%, 2,5%
Am un salariat care trece acum gradatia 4, pana acum a avut 15% sporul de vechime...acum eu ii dau 5% sau 2,5%?
Ce fac cu salariatii care au gradatia 1,2 sau 3? Ii las cu 15% sau 17,5%?
Cel mai recent răspuns: cristimarian90 , utilizator 12:46, 20 August 2018
Aplicati gradatiile prevazute in noua lege a salarizarii.
pt toti? inclusiv pentru cei care au la momentul de fata gradatia 1,2 sau 3? Ce fac cu cei care au gradatia 5? le iau 2,5% din salariu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul spor vechime 2011 lupan2maria lupan2maria la 31.12.2010 pe functia de consilier principal clasa 1 gradatia 3 (spor vechime 15 %) cu salariu de incadrare de 1111 avand salariu brut de 1103 cu scadere de ... (vezi toată discuția)
Avansarea personalului incadrat pe functii de executie in gradatia corespunzatoare transei de vechime dumi32 dumi32 am urmatoarea situatie, un angajat implineste 3 ani de cand este angajat la aceasta institutie,inainte se acorda procentul conform vechimii cum ar fi 5%, acvum ... (vezi toată discuția)
Majorare salariu - cum s-a ajuns la cuantumul acelui procent de 17,5% ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rog ajutati-ma cu o explicatie in ceea ce priveste urmatorul mod de calcul: - la data de 01.12.2012, un salariat a trecut la transa de ... (vezi toată discuția)