avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate energy_for_life

Activitate energy_for_life

Discuție intrebare
buna ziua,intr-un proces de iesire din indiviziune,in intampinare se poate cere impartirea cheltuieliilor?pe cota parte?sau toate cheltuieliile din timpul procesului sa se imparta pe cota parte?expertizele,taxe,etc...
Răspuns la discuția urgent!!!
si daca ar fi sa mai scada ceva nu as dispune de suma la care este evaluat bunul.cine poate cere executare silita?eu pot sa cer executarea imobilului ?si cind,inainte sau dupa hotarare?executarea se face doar asupra bunului in cauza?ce se intimpla daca nu cumpara nimeni imobilul?
Răspuns la discuția urgent!!!
inca nu este gata procesul,dar la expertize totul a fost supraevaluat,si nu dispun de acesti bani
Discuție urgent!!!
buna ziua,ce se poate intimpla daca nu pot despagubii coopropietarii intr-un proces de iesire din indiviziune?daca bunul a fost supraevaluat?
da,e foooarte mult.ce noroc avem cu statul ca ne ajuta=D>
buna ziua,mama mea este in pensie de boala,de doar 590.cat este ajutorul de la stat?de la asociatia de proprietari i-au zis ca nu i dau mai mult de 19 lei lunar.este adevarat?unde este ajutorul...?:">
Răspuns la discuția iesire din indiviziune la notar
da...ai drepatate,imi vina sa si rad,citisem o speta si am ramas cu gindul la dezbaterea succesiunii,rusine sa-mi fie!!!nu,eu defapt vreau sa fac o iesire din indiviziune pe terenuri.si nu stiu exact ce trebuie sa fac.instanta sigur cere expertiza de evaluare pentru taxa de timbru...nu-i asa?care ma gindesc caci costa o avere:((,pe cind la notar as scapa de ea?!!sau care este procedeul?fiecare se alege cu cota parte urmand sa ne facem singuri actele cadastrale?cum este mai bine?
sa presupunem caci x si z sunt de acord pentru dezbaterea succesiunii la notar pe terenuri,ce acte se cer?notarul cere si expertize de constatare?:">?,daca sunt trecute terenurile cu nr topo este suficient?este nevoie si de masuratori actualizate?intreb caci terenurile sunt masurate in stanjeni si jugar.nu stiu cit de precis este masurata suprafata fiecarui teren.valoarea o da notarul?taxele se platesc in functie de grila pe care o are?
daca fac contract de intretinere lui x ce bunuri intra?tot ceea ce detin,sau doar casa in care locuim?
Răspuns la discuția renuntare la mostenire
....problema sta in felul urmator,nu stiu exact care e diferenta dintre STRAINI DE SUCCESIUNE si RENUNTARE LA MOSTENIRE.in 1986 s-a facut succesiune dupa bunicul meu,el avand o casa si cateva terenuri.s-a facut contract pe casa,pentru x si y ca mostenitori,iar a,b si c au dat declaratie precum caci sunt straini de succesiune prin renuntare.declaratiile lor sunt trecute in cea de a3a parte a contractului,nu stiam cum sa incep subiectul,sa ma fac inteleasa....daca au dat aceasta declaratie,care face parte a contractului face referire doar la acel bun sau la tot?in contract este trecut numarul declaratiei,de unde fac rost de copii sau extrase?