avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate vioricadumitrescu

Activitate vioricadumitrescu

Buna ziua!
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:
Daca in urma cu 20 ani, la succesiunea dupa tatal meu, am renuntat la drepturile mele de mostenitor in favoarea mamei, pot reveni asupra hotararii mele?
Mama traieste, iar eu m-am razgandit...
Cum pot anula vechiul Certificat de mostenitor prin care eu renunt la drepturile mele?
Multumesc!
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, domnule avocat!
Distinse salutari!
Buna ziua,
Referitor la cele prezentate mai sus, chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?
Ce trebuie sa faca fiul adoptat care nu a fost chemat la succesiunea tatalui natura?
Sa mearga sa conteste la un notar, sau in justitie?
Multumesc!
Contestare succesiune pe motiv de neparticipare:
Exista urmatoarea situatie:
O mama cu 3 copii da spre infiere primii doi copii astfel:
-copilul nascut in 1950 este infiat dupa vechiul Cod al familiei ( Codul lui Cuza), avand drepturi de mostenire atat asupra parintilor adoptivi cat si asupra celor naturali
-copilul nascut in 1953 fiind adoptat dupa noul Cod al familiei, cu drepturi depline, fara a avea drept de mostenire asupra parintilor naturali.
In anul 1995 s-a facut succesiunea dupa decedat, fiind chemati la masa succesorala doar copilul al treilea ( nascut in 1955), ramas neinfiat;
De curand, copilul infiat dupa vechiull Cod al familiei a aflat ca trebuia chemat si el la masa succesorala dupa tatal natural.
Ii este teama ca mama naturala ( 90 ani) sa nu faca un testament in defavoarea lui si ar dori sa conteste succesiunea dupa tatal natural.
Este posibil?
Cum ar trebui sa procedeze?
Multumesc!
Va multumesc frumos!
Succesiunea se dezbate la 350 km de localitatea in care domiciliez actual si ma intereseaza sa rezolv cat mai multe probleme odata...Ca nu mi-e usor sa fac mereu atata drum...
O zi frumoasa sa aveti!
Completare declaratie de acceptare a mostenirii odata cu succesiune
Buna ziua,
Poate cineva sa ma lamureasca in aceasta problema?
Mama mea a decedat si dezbaterea succesiunii este programata la notar, la 2 luni dupa deces.
In acest caz mai este necesara completarea Declaratiei de acceptare a succesiunii, in ziua dezbaterii succesiunii, sau este suficient ca semnez si obtin Certificatul de mostenitor?
Mentionez ca suntem 2 frati.
Multumesc!
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns, dar nelamurirea mea nu a fost clarificata!
Eu stiu sigur ca in calculul pensiei actuale nu au fost inclusi anii de contributivitate din Italia pt ca nu am depus nici un document in acest sens...
Intrebarile mele erau:
- daca am dreptul sa depun documente pt anii lucrati in Italia stiind ca PERIOADA DE COTIZATIE SE SUPRAPUNE cu perioada in care am COTIZAT VOLUNTAR si in Romania, prin contract, la CJP Valcea;
- daca am dreptul, CAND pot depune documentele doveditoare?
Multumesc!
Buna ziua,
Numele meu este Dumitrescu Viorica, din Ramnicu Vacea, 64 ani si 4 luni, pensionara.
As dori o informatie referitoare la pensia pentru anii lucrati in Itallia:
Am lucrat cu contract legal ( si cu varsarea impozitului aferent la INPS) in perioada 05.09.2005-13.04.2009 ( aproximativ 3 ani si 6 luni), in domeniull ,,lavoro domestico” si ,,badante”.
In aceasta perioada, nestiind cum vor fi regulile de pensionare in Romania cat si in Italia, am contribuit la Casa Judeteana de Pensii Valcea cotizatia pentru pensie corespunzatoare venitului minim.
Intoarsa definitiv din Italia, am lucrat si m-am pensionat la limita de varsta in Romania, indeplinind toate conditiile necesare de varsta si ani contributivi.
Intrebarea mea este:
CAND si CUM pot beneficia de pe urma anilor llucrati legal in Italia ( tinand cont ca perioadele de contributie in Italia s-au suprapus u contributia mea voluntara la CJP Valcea)?
- Se adauga la pensia din Romania o suma calculata de catre INPS, in momentul cand voi impllini varsta necesara de pensionare din Italia?
SAU:
-Voi primi returnarea contributiilor efectuate catre INPS?
Nu am reusit sa ma lamuresc din citirea nici unui articol de pe NET.
Imi poate oferi cineva un raspuns competent?
Va mulltumesc!
Va multumesc foarte mult!
Multumesc pentru raspuns.
Nu inteleg un aspect: apartamentul fratelui poate intra la masa succesorala cand mama noastra moare?
Alaturi de apartamentul ei personal?
Si inca o neclaritate: 1/2 din valoarea apartamentului ramasa in cazul in care fratele ar muri
revine nepotilor dupa sora, sau si de aici primeste ceva sotia supravietuitoare?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Multumesc!