avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate mrn_cornel

Activitate mrn_cornel

Răspuns la discuția Probleme CEZ
Multumesc frumos pentru raspuns si daca mai are si altcineva raspunsuri , va rog sa ma ajutati !
Discuție Probleme CEZ
Am o proprietate si un var o alta proprietate , mostenite de la bunici !Cele 2 propietati sunt legate de CEZ impreuna .Varul meu doreste sa se desparta si sa_si faca bransament separat , eu fiind de acord !
Problema care apare este ca actualul bransament trece peste casa si implicit propietatea varului , si in momentul cind acesta se va separa am inteles ca si eu voi fi nevoit sa_mi fac un alt bransament , deoarece el ( varul ) nu-mi mai permite traversarea peste propietatea lui !
Este adevarat si ce posibilitati am ?
Multumesc frumos pentru ajutor .
Eu am o casa de vacanta batrineasca mostenire de la tatal meu si linga casa mea este casa unui var , iar cele 2 case sunt legate la sistemul electric CEZ impreuna , printr-un singur contoar . Tatal meu s-a certat cu acest var , nu-si mai vorbesc , iar acesta ori de cite ori se duce tatal meu pe acolo , ii debranseaza firele de curent electric ,lasindu-l pe acesta fara curent atitea zile cit el sta pe acolo.( el avind curent in continuare )
Curentul electric este bransat de catre tatal meu , acum multi ani in urma cind varul meu si familia lui erau mici copii , atunci traind fratele tatalui , care a decedat iar in casa au ramas copii;
Care ar fi caile legale de urmat pentru a nu mai avea aceasta situatie !
Răspuns la discuția Furt din magazin
Dupa 7 luni de la data comiterii incidentului nu am primit nici o instiintare !Care poate fi problema si la ce ma pot astepta ?


Răspuns la discuția PARTAJ
Eu as vrea , dar sora nu se lasa, chiar daca eu am facut gardul de 2 ori pe o lungime de40-45 ml,am intretinut acoperisul si multe altele si nu am cerut nimic ,inclusiv i-am reparat tavanul camerei ei cind acesta s-a prabusit , i-am aerisit camera eu nevenind sa locuiasca nici macar o zi sau sa doarma o noapte , iar acum i-a venit sa inchida camera .Multumesc pentru raspuns .
Discuție PARTAJ
Daca printr-o hotarire judecatoreasca mie si sorei mele ne-au fost date dintr-o casa de la tara , unuia o camera si celuilalt o camera , unul dintre noi poate sa-si incuie camera si sa nu permita accesul in aceasta camera si fratelui ( sorei ) ?
Ce se poate intimpla la un furt din magazin , cu un prejudiu de 33 ron , prejudiu recuperat de magazin, obiectele raminind la magazin,( s-a specificat in PV incheiat , infractiunea fiind prima si fara antecedente penale .
Organele de politie mi-au transmis sa stau luinistit deoarece nu voi pati nimic sau cel mult o amenda ;