avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate abcd77

Activitate abcd77

Buna seara!In urma cu 3 ani am cumparat o masina de la matusa mea!fara sa fac actele.Am folosit o fiind pe numele ei.masina a fost inmatriculata pe persoana cu handicap,matusa mea avand probleme locomotorii...deci nu a platit taxa de poluare.Eu am platit masina ca fiind una inmatriculata(nestiind ca o sa trebuiasca sa platesc si taxa de poluare cand voi face actele).Saptamana trecuta m am hotarat sa o trec pe numele meu.Am mers la rar,am platit la primarie,la banca chitante,asigurarea..totul.Cu astea m am dus la politie. Aici am aflat ca mai trebuie sa platesc si taxa de poluare,care normal ar trebui suportata de matusa mea.Ea nu e de acord s o plateasca ca e mare si nu are de unde.Pe mine nu ma intereseaza,ca i-am platit-o corect!Intrebarea mea este urmatoarea:vreau sa merg sa ne judecam la tribunal-ce sanse as avea?Am facut contract de vanzare cumparare saptamana trecuta,cu o suma mai mica decat cea pe care am platit-o dar de care as fi multumit daca as primi-o,returnand masina. Sau daca castig sa-mi plateasca taxa.As fi multumit cu oricare din aceste 2 variante.Va multumesc anticipat!
Multumesc mult de raspuns!Numai bine!
Buna ziua!Acum 3 ani am cumparat o masina inmatriculata pe persoana cu handicap .Am platit masina fara sa fac vreun act la ea,deoarece proprietarul era matusa mea(ea avand handicap locomotor,a inmatriculat masina fara sa plateasca taxa de poluare care era in jur de 3000 euro atunci plus ca mai avea si alte beneficii-rovigneta gratis,asigurare mai mica....Masinii i s-a montat un dispozitiv manual de acceleratie/franare.bineinteles ca eu l-am demontat atunci cand am luat-o.Nu am avut probleme nici cu politia,in sensul ca in certificatul de inmatriculare al masini era precizat concret ca masina este echipata cu acel sistem manual pt persoane cu dizabilitati locomotorii.In concluzie am folosit masina timp de 3 ani pe numele ei, fara niciun fel de problema.Acum as vrea sa fac si actele sa fie pe numele meu.Intrebari:
O pot trece pe numele meu?(am inteles dar nu din surse sigure 100% ca o masina inmatriculata pe persoana cu handicap nu poate fi vanduta timp de 5 ani!!!este adevarat?)
Daca se poate vinde, noua lege ma obliga sa platesc taxa de poluare?
Acum 3 ani la fel eram obligat s-o platesc?
Multumesc anticipat!!!
Salut!Am vbit cu un avocat!Intradevar 15 min din timpul lui m au costat 50 lei.si nu mi a zis mai nimic.Trebuie sa l platesc 10000 lei ca sa fc el recalculare,si am ''sanse'' sa mi l suspende.Nimic nu e sigur.Avocatul din oficiu cam cat are onorariul?Daca reusesc sa mi l suspende se pune si timpul asta in care cer recalculare...sau dupa ce o sa dea nup de atunci astept 3 luni?multumesc de raspunsuri!Bafta si timp cat mai scurt pana la nup!o zi buna!
Multumesc de raspuns!Inca ceva va rog,daca aveti timp si mai intrati pe site!Sa folosesc avocatul din oficiu sau sa ma reprezint singur?Ma gandesc ca cel din oficiu nu are interes prea mare pentru mine,mai mult pentru solutionarea cazului,inchiderea dosarului cat mai repede....???Nu vreau sa jignesc pe nimeni,dar nu stiu ce si cum se face...si vreau sa scap cat mai usor de aceasta problema.Dvs cum ati procedat?Avocat din oficiu/avocat angajat personal/v ati reprezentat singur?Ati cerut recalculare?Ce trebuie sa scriu in declaratie,ca recalcularea sa mi fie favorabila?Inca o data va multumesc de raspuns!Numai bine!O zi buna!
Buna ziua!Am cumparat ieri 2 boxe de la un magazin din oras(un magazin micut).Le am probat acolo mi s au parut k. Insa erau ultimele lucru care mi a displacut,deoarece erau expuse la probe,erau murdare...Probandu-le am constatat ca se auzeau bine si am decis sa le cumpar.Ajungand acasa probandu-le mai bine am realizat ca o boxa ''paraie''Pot returna produsul si sa mi iau banii inapoi?Ieri vanzatorul mi a zis k mi l schimba daca nu o sa fiu multumit in 24 h cu altele mai scumpe,ca banii nu ii poate da inapoi(asta eu nu cred)Trebuie sa existe o lege pentru retur peste tot,din moment ce la emag exista retur in 30 zile.Daca exista vreo lege va rog spuneti mi!Multumesc anticipat
Buna ziua!Am fost prins de catre poltie conducand autoturismul matusii mele.Consumasem si alcool,mancasem foarte putin...la etilotest mi-a iesit 0.51.Inainte de a opri la semnalul lor am incercat sa scap,intrand repede in campusul universitatii,conducand mai agresiv.N-am reusit sa scap,si am oprit pana la urma zicandu-le ca nu i-am observat!Cred ca m-au crezut!dupa etilotest am mers la probe biologice,la Mina Minovici.Am inteles din discutia cu cei doi agenti ca daca la a doua proba care s-a luat la interval de o ora dupa prima,mi-ar iesi pana in 0.8 scap doar cu trei luni de suspendare!Acum trebuie sa ma duc sa platesc probele de sange,iar apoi sa astept sa ma sune de la politie sa-mi i-a alta declaratie si sa vad rezultatele la sange.Sa inteleg ca nu le pot vedea la spital cand le voi plati?Ce sanse as avea sa mi-l suspende doar?Dosarul va merge la procuror dupa urmatoarea declaratie?Care sunt pasii mai exact?Si in cazul in care mi-ar iesi la prima proba 1 la sange ,iar la cea de-a doua 0.8-0-9 mai am vreo sansa sa mi l suspende sau mi se face dosar penal si mi-l anuleaza?Ce mai pot face acum?Ce problema poate avea matusa mea?In acte e masina ei,ca nu facusem vanzare-cumparare...Astept raspunsul dvs!Multumesc anticipat!