avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate claus_vl

Activitate claus_vl

buna ziua o sa incep cu o problema in timp ce eram in italia am fost oprit de carabinieri in timp ce conduceam un scuter cu capacitatea cilindrica 125 fara a detine permis auto corespunzator categoriei fara asgigurare si fara sa fie inmatriculat ,eu in momentul acela neavnd la mine nici un act le-am zis numele si adresa urmanad ca in ziua urmatoare sa ma prezint la ei pt declaratii,timp in care eu am plecat de acolo si m-am intors in tara.Asi vrea sa stiu ce se poate intampla in acesta situatie?o sa ma caute si in tara adica urmarire internationala?ce risc dupa legilslatia italiana pentru acesta infractiune?Tin sa mentionez ca scuterul a fost confiscat pe loc ,ce prevede legea italiana in caesat situatie?va multumesc din suflet.
am fost instintat ca mi se va opri din salariu asi vrea sa stiu cam in cat timp poate sa inceapa acesat proprire?si daca sunt in concediul medical poate sa inceteze?va multumesc mult
am primit un plic cu exacutare silita pt un debit restant in care mi se spune sa merg sa dau o declaratie la un birou executor judecatoresc in care sa spun ca venituri am si daca nu ma prezint imi da amenda intre 100 si 1000 lei,este legala acesta amneda?va multumesc mult
Buna seara in primul rand o sa incerc sa fiu cat mai scurt si la obiect am acuzitionat un card de credit din motive finaciare nu am mai putut achita soldaul ramanad fara servici si astfel a crescut a fost data la o firma de recuparere creante care ma suna si imi spune sa platesc credetil le-am explicta ca momentan nu am banii dar cum o sa am o sa il platesc pt ca e nu e mare 2000 lei ,asi vrea sa stiu si eu in ce consta execuatrea silita?eu nu am casa sau masina pe numele meu nici bunuri nu am,poate sa execute din casa un bun care este al altui membru de familie?cat timp dureza procedura de executare silita?va multumesc mult.

buan ziua numele meu esti claudiu sunt din valcea vreau sa spun acum 5 ani am achizitonat un produs electrocanic de la o firma in domeniul respectiv in rate .am platit pana in 2010-februarie de atunci din cauza ca am ramas fara servici nu am mai putut plati creantele au fost vandute la o firma de recuperare debite care de curand mi au trimis instinatre sa platesc suma datorata in valoare de 2000 lei in timp de 3 zile.Eu nu am cum sa achit acesta suma asa repede si banuiesc ca va urma exacutarea silita,vreau sa stiu in cat timp se poate obtine titul de execuare silita ?eu nu am nici un bun pe numele meu am doar un calculator la care nu mai am actele poate sa il execute?poate sa execute alte bunuri din casa care sunt pe numele altor membri de familie?ce poate sa imi execute?va multumesc mult .