avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate simona20cj

Activitate simona20cj

Răspuns la discuția Va rog, ajutor urgent!!!!
Va multumesc tuturor ptr. raspunsuri! Ajutorul din partea mea se refera la munca fizica, menaj+prepararea hranei, mai exact. Doamna are venituri mult mai mari decat ale mele. Eu am 2 locuri de munca ca sa pot sa imi acopar costurile.
Buna ziua,

Va scrie o mama disperata. Va rog, din suflet, sa ma consiliati. Ce sa fac in continuare?

Sunt o mama vaduva de 38 de ani, am un baietel de 5 ani si locuiesc intr-un imobil (este un apt. de 60 mp dintr-o casa impartita in 4 apt.) care l-am primit cu contract de intretinere in anul 2007, facut la un avocat. Doamna de la care l-am primit are varsta onorabila de 72 de ani si anul 2010 a fost diagnosticata cu schizofrenie paranoida. De atunci imi face viata un iad: imi aduce in casa persoane dubioase, vraci, vrajitoare, etc. sa scoata raul din noi, etc., zice ca are cancer, ba ca am eu, urla ca o descreierata, ma jigneste in toate felurile, inclusiv fata de copil, nici nu va pot reproduce ceea ce imi face, efectiv imi este jena. Eu locuiesc de 12 ani la doamna respectiva, ii fac menajul si ii asigur toate cele necesare sa duca o viata decenta. Acum 5 ani doamna si-a extins casa si a impartit-o in 4 apt.(1 pt. ea, 1 unde lociesc eu si fiul meu si restul de 2 sunt inchiriate). Nu are ct. de inchiriere pe apt, ia banii la negru. Eu m-am ocupat de muncitori, le-am facut de mancare si am supravegheat extinderea casei (am scris si in contractul de intretinere incheiat la avocat). Doamna este nasa copilului meu. Am rugat-o sa ne faca un contract de vanzare-cumparare la notar, ca sa fim linistiti, ca dupa decesul ei, fata ei sa nu ne dea afara din apt. Are o fata adoptata, nu locuieste in acelas oras, nu o suporta si nici nu-si viziteaza mama. Singura persoana care o viziteaza este nepoata ei, fata fiicei ei, care are 14 ani. De 1 sapt. ma ameninta ca ma da afara din casa, ca este casa ei si ca face ce vrea. Nu am voie sa inchid usa niciodata, intra in apt. unde locuiesc cand vrea si ma face in toate felurile. Sapt. trecuta a venit cu avocata la care mi-a incheiat contractul de intretinere, au inceput amandoua sa strige la mine si sa-mi spuna ca sunt scalva doamnei si trebuie sa fac ce imi spune. Am decis sa ma mut. Momentan imi caut chirie si as dori sa stiu daca dupa plecarea mea pot sa o dau in judecata sa-i cer o suma de bani pt. faptul ca am ajutat-o la extinderea casei.
Buna ziua,

Am recuperat taxa de mediu dupa 2 ani si jumatate prin proces, am depus actele le Finante, le-am dat numarul de cont pentru virarea sumei de bani. A trecut termenul legal de 45 de zile (a expirat in data de 10.07.2013) in care trebuiau sa-mi restituie banii, ma intorc la cei de la Finante si imi spun ca nu ei sunt de vina, fondul de mediu, prin Trezorerie nu are bani sa-mi plateasca si sa astept.
Va rog, din suflet, sa ma consiliati, ce sa fac in continuare?
Răspuns la discuția achizitie teren
Pentru verificare:
1. parcela extravilan: copie dupa titlu de proprietate si CI, mergeti la Primarie la inginerul topograf si il rugati sa va ajute la identificarea suprafetei de pamant pe care doriti sa o achizitionati. Primaria are harti, mai vechi sau mai noi, va uitati dupa vecini sa corespunda si sa fie aceiasi suprafata scrisa in titlu. Daca este intabulat terenul, cereti o copie dupa CF si schema planului cadastral.
2. parcela intravilan: verificati PUZ, PUG, suprafata, restrictii, utilitati (daca nu sunt, costul acestora).

De asemenea, intrebati daca stiu de existenta unui litigiu, de vecini, etc., verificati daca impozitul a fost achitat. Pentru linistea Dvs., solicitati o pozitie oficiala, in scris, din partea Primariei printr-o cerere, in dublu exemplar, depuneti cererea la Registratura, cu numar de inregistrare, un exemplar pentru ei, unul pentru Dvs.. Sa nu uitati sa mentionati adresa Dvs. pentru primirea raspunsului si nr. de mobil. Sunt obligati prin lege, ca in termen de 30 zile sa va raspunda.

Notarul confirma veridicitatea actelor, sub nici o forma nu va identifica localizarea certa a parcelei.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua,

Sunt cetatean strain, din afara UE si am inchiriat o locuinta pe o perioada determinata, respectiv 1 an, in localitatea Cluj-Napoca. In nov. 2012, expira contractul de inchiriere. Din 22 aug. 2012, cand m-am intors in Romania, nu am mai stat in locatia respectiva. Proprietarul, cetatean roman, m-a amenintat ca daca nu-i platesc chiria si inca 700 euro, imi va face probleme. Pe scurt: in timpul sesiunii de examene am avut o inundatie in apartament (fiind la subsol) si acesta s-a inundat (o teava de la baie s-a spart). Proprietarul a venit la mine si mi-a vorbit foarte urat. I-am spus ca voi suporta toate costurile, dar cu conditia sa fie acelasi tip de parchet, nu unul mai scump. In vacanta (timp de 2 luni), a locuit altcineva in apartamentul inchiriat de mine (am martori) si a adus muncitori sa schimbe parchetul (nu tot, asa cu pretindea, ci doar o mica parte). Imi trimitea zeci de mailuri si imi spunea sa-i trimit banii. I-am spus ca-i trimit, dar as dori sa vad facturile. A inceput sa ma ameninte ca ma va urmari si sa ma agrezeze verbal. I-am spus telefonic sa-mi rezilieze contractul, ca ma voi muta si ca vreau sa ne intalnim ca sa-i dau cheile. Via mail, mi-a spus ca sa nu-i mai dau 700 euro si ca ajung 250 euro. De 1 luna vreau sa ne vedem si sa-i inmanez cheile si banii de reparatie si sa-mi arate facturile. Mentionez ca apartamentul l-am renovat cu banii mei (zugravit, tapet). Am platit chiria inclusiv in luna august 2012.
Cum pot afla daca a reziliat contractul de inchiriere?
Ce cale legala exista pentru a-i inmana cheile, rezilia contractul si a scapa de acesta persoana?