avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate neocaste

Activitate neocaste

Răspuns la discuția Sicanare in trafic si accident
Mda, aici nu stiu cine a gresit, eu deja dadusem declaratia, el a venit dupa 3 ore, si atunci cand m-a chemat nu a vrut sa faca declaratia, dar s-a dus a 2a zi si nu am mai fost chemat !.
Am o intrebare legata de o sicanare in trafic urmat de un mic accident, in sensul ca: Prima data imi taie calea, il claxonez, la 200m opreste in dreptul meu, ma injura, la vreo 100m mergand paralel cu mine, el pe B1 eu pe B2, trage stanga spre mine loviindu-ma. Isi da seama ca m-a lovit, opreste la inca vreo 100m unde foarte nervos si cu injurii ma invita sa cobor din masina, sa ii dau asigurarea, eu i-am zis ca ba din contra, el trebuie sa imi dea mie asigurarea, intre timp si mai nervos vine spre mine cu tupeu unde eu il intreb daca vrea sa ma loveasca, fiind martori prin preajma s-a retras si a hotarat sa mergem la ceea mai apropriata sectie de politie, mergand spre Accidente usoare la Pantelimon omu s-a pierdut si eu am ramas singur sa dau declaratie.

In declaratia am specificat toate aceste aspecte si dle Politist ma intreaba daca am pretentii, mi-a povestit ca, daca am pretentii il da in urmarire daca nu vine in 24h sa declare accidentul si cazul merge la tribunal, masina nefiind lovita ci sterpelita de vopsea nu ma deranja si nici nu vroiam scandal si timp pierdut prin tribunale, etc. am specificat ca nu am nicio pretentie si ca am declarat accidentul pentru a nu fi reclamat.

Intre timp, individiul apare la sectie, ma suna dle Politist si imi zice ca a venit si faptasul, facem schimb de telefoane, dansul m-a rugat sa retrag declaratia si sa facem amiabila din care sa reiasa ca niciunul nu este vinovat, eu am zis ca imi pare rau nu fac asa ceva, nu are nicio valoare sa iesim amondoi nevinovati pe o amiabila, ori eu ori el, m-am consultat cu cineva la telefon, el foarte nervos ca ce ma consult, ca ce vorbesc la telefon, intrun final se hotaraste si zice Ok, iti dau asigurarea, completeaza tu amiabila ca eu nu am ochelari, am zis bun, o completez, dar i-am zis .sa imi de.a actele.. sa incep cu datele lui, nervos inca o data smulge hartia si pleaca.

L-am intrebat pe dle Politist, dle, omu asta a plecat, nu stiu sincer ce vrea, nu stiu daca e baut, daca are actele la el, daca are probleme cu masina, nu stiu ce e cu el, ba ca imi da asigurarea, ba ca nu imi da, ba ca mergem la un service, ba ca sa imi retrag declaratia, in fine, dle Politist zice ca indiferent daca vine sau nu ii retine permisul si ca ma cheama in momentul in care vine sa dea declaratie sa faca confruntare !.

Astazi, am asteptat sa ma cheme ca omu a zis ca vine astazi, pe la ora 7 ii dau un sms si il intreb daca a fost, imi zice ca da.

Acum, eu am declarat, am zis ca nu am nicio pretentie, omu recalcitrant, nu stiu daca are sau nu vreo pretentie, ca sincer nu am inteles nimic daca eu sunt vinovat sau el, avand in vedere ca a cedat in fata politistului asigurarea lui si apoi s-a razgandit. Ce se intampla mai departe? vom fi chemati inca o data pentru a confrunta cele 2 declaratii? sau daca omu are pretentii? se duce direct cazul la tribunal? daca se duce la tribunal, este cuvantul lui impotriva cuvantului meu, dar intre timp as putea sa ma intorc la locul faptei si sa vorbesc cu oamenii din magazin care au iesit sa vada show-ul si sa ii rog sa iasa martori ca dansul a vrut sa ma loveasca? eventual sa cer si la politia locala filmarea de pe strada? unde se vede clar intentia lui? ma poate sfatui cineva ?

Multumesc
Buna ziua, am facut acest demers, insa de 2 luni nu am primit niciun raspuns, am fost si in audienta, am plecat dezamagit si cu un sfat foarte bun, "Trebuie sa dati Casa de Pensii in judecata",
ana-cer a scris:

Cum s-a inscris in cartea de munca grupa? Reproduceti exact inscrierea, ca tot nu se intelege care e "buba" cu grupa dvs. de munca.


Pozitia 87: In perioada 02.03.1976 - 01.04.2001 a lucrat in loc de munca prevazut in grupa ii-a cf. ord 50/90 republicat la 31.08.1994, art.3, anexa ii, pc. 34, procent 100%.

Buna seara, eu ma aflu in aceasi situatie, puteti va rog frumos sa ma ajutati cu o copie? sau poze ? am nevoie de Art. 3 si Anexa 2, Pct. 34.

Multumesc
Deci uitanduma mai atent pe carte de munca scrie asa:

In perioada 02.03.1976 - 01.04.2001 a lucrat in loc de munca prevazut in grupa ii-a cf. ord 50/90 republicat la 31.08.1994, art.3, anexa ii, pc. 34, procent 100%.

Problema este ca Ord. 50/90 republicata in 94 nu o gasesc, sau nici nu stiu daca au facuto publica vreodata, Faur SA nu stiu daca mai este activa si in ce fel as putea obtine o adeverinta care sa ateste sau sa faca referire ca am lucrat in grupa ii-a si sa apeleze legea aplicabila in curs, eventual avizata prin ITM.

Multumesc
Buna seara,

deci, puteti sa dati cu presupusul daca nu cititi cu atentie primul post.

Adeverinta nu exista, pe vremea respectiva se scria direct pe cartea de munca grupa de munca, am detaliat cat se poate de bine raspunsul de la Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurare Sociale a Municipiului Bucuresti si anume:

Se respinge: art. 52 din Legea 263/2010

Dar ei mai fac apel la Anexa 2 Pct. 34. (Ce legatura are Pct. 34 acolo nu inteleg, desi in Anexa 2 se regaseste Strung si Strunjire materioale feroase prin prelucrare la "Drukbank").

Pe carte de munca nu specifica nicio anexa, punct, ci Strungar - Grupa 2.

Eu sub ce pretext pot da Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurare Sociale a Municipiului Bucuresti in judecata ?

Multumesc
Buna ziua,

am inteles, Casa de pensii e una, statul e alta.

In perioada 02.03.1976-01.04.2001 am lucrat la Faur cu grupa a 2a. care nu se ia in calcul.

Deci, tribunal din raza a carei casa de pensii face parte, ce acte necesare am nevoie?

Multumesc frumos
vasral a scris:

In aceiasi situatie sunt si eu.Singura solutie ar fi actiune in instanta(eu deja am depis),


Unde ati depus, cum ati depus? Judecatorie, Tribunal ? cu avocat? fara?
Buna seara,

nu am dat toate detaliile caci nu stiu exact ce detalii trebuie sa dau.

Bun, casa de pensii e tot statul :D.

Am facut stagiu militar, ala se pune ca norma intreaga de lucru timp de 2 ani.
Am lucrat 25 de ani la Faur in conditii grele si de acolo grupa 2-a care imi da dreptul la 7 ani de reducere.

Practic pot iesi la pensie anticipat, ma taxeaza un pic la bani pana implinesc 65 ani dar am dreptul sa ies la pensie.

Doar ca nenea Base s-a gandit sa dea ordonanta de urgenta care abroga grupa 2-a...
ca de... el lucreaza din palat...

Spuneti-mi ce procedura ati urmat, unde ati depus contestatie, in ce fel, va sprijinit un avocat? cat timp aveti de cand l-ati depus.