avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate ciancu

Activitate ciancu

vă rog să ajutaţi cu o informaţie şi anume dacă fondul de rulment este obligatoriu a fi plătit de către toti locatarii iar în situaţia în care nu aş plăti vă rog să-mi spuneţi măsurile coercitive carte ar putea fi luate
cu mulţumiri
Răspuns la discuția actiune pensie alimentara minor
ma puteti ajuta cu un model de actiune pentru pensie alimentara?javascript:void(0);
Răspuns la discuția actiune pensie alimentara minor
Fetiţa este recunoscuta de el.Deci nu pot cere să-mi fie mie încredinţată spre creştere şi educare doar mie.
Bună ziua,
Aş dori să mă ajutaţi cu un răspuns. Am un copil minor din nurma unei relaţii de 7 ani (concubinaj) .În decembrie anul trecut el m-a părăsit pe mine şi fetiţa (în seara de Ajun) şi s-a mutat cu o altă femeie despre care am aflat mai apoi că avea relaţii intime de ceva timp. Am încercat să cădem de comun acord ca el să contribuie lunar la creşterea fetiţei cu o sumă de bani, dar până acum nu s-a ţinut de cuvânt. Mă chiunui singură, locuiesc la mama mea, sunt condiţii optime epntru creşterea copilului dar doresc să-l acţionez în instanţa pentru plata pensiei alimentare. De un timp mă ameninţa că îmi va lua copilul, că mă va compromote total etc.Mizerii care nu au fundament. Sfătuiţi-mă vă rog, pot cere pe lângă plata pensiei alimentare , încredinţarea minorei şi stabilirea domiciliului fetiţei la adresa la care locuim(la mama), adresa pe care o şi am în buletin.
Vă rog ajutaţi-mă.
Buna ziua,

Aş dori să-mi spuneţi cum trebuie procedat în cazul incetării de drept a raportului de serviciu al funcţionarului public care implineşte cumulativ condiţiile de pensionare la mimita de vârstă? La data implinirii vârstei standard de pensionare se emite act administrativ de încetare a raportului de serviciu sau după data împlinirii vârstei (în max 5 zile de la intervenirea lui) se emide act admnistrativ în care se constată încetarea de drept a raportului de serviciu în condiţiile art.98 alin.(1) lit.d) din l.188/1999?
Vă rog mult să mă ajutaţi

As dori sa-mi spuneti cum se stabileste salariul de baza pentru un auditor public care desfăşoara activitate de audit incepand cu anul 2014. Precizez că in cadrul institutiei este singurul post,. Va multumesc
Buna ziua
As dori sa-mi sati un sfat. Am trait 7 ani in concubinaj cu o persoana. Din relatia noastra a rezultat un copil minor. Relaţia noastră nu a fost una prea fericită iar în final ne-am despartit : el s-a mutat la o altă femeie acasa incepând o altă relaţie de concubinaj iar eu am fost nevoită sa iau fetiţa şi să ma mut la mama mea. Nu ştiu câta relevanţă ar avea să spun ca înainte de a avea o relaţie cu mine, el a mai trăit în concubinaj cu o altă femeie din care relaţie a mai rezultat un băieţel de care nu s-a mai interesat niciodată decând s-a desprăţit de mama lui. Decând ne-am despărţit , respectiv 4 luni nu a contribuit cu nimic la creşterea copilului . Aş dori să-mi spuneţi dacă , la procesul care îl voi iniţia pentru pensie alimentară pot cere custodia copilului caci devine deranjant când îmi cere copilul pentru câte o seara şi îl duce în casa femeii cu care trăieşte. Fetiţa are 5 ani şi deja întelege anumite lucruri si suferă, pune întrebări la care răspunsul e cam dureros pentru ea.... Aş dori custodia copilului iar instanţa sa-i stabilească un program de vizită .Am înţeles că acum custodia este comună pentru copiii minori? Nu ar fio corect atâta timp cât eu ma ocup singură de creşterea şi educaţia ei.....Vă rog din suflet ajutaţi-mă.
Incetarea raportului de serviciu pe funcţia de execuţie in aceasta situatie in ce temei se face?
Vă rog să-mi spuneţi cum trebuie procedat legal în situaţia în care un funcţionar public de execuţie participă la un concurs de ocupare prin recrutare a unei funcţii publice de conducere -respectiv cea de director executiv şi este admis pe această funcţie.În baza propunerii de numire se face numirea prin act administrativ pe noua funcţie de conducere de director , iar postul de execuţie ocupat anterior se vacantează prin numirea pe funcţie de conducere şi se specifică acest fapt ăn actul de numire? Sau se face o încetare de raport de serviciu din funcţia publică de execuţie şi apoi numirea pe funcţia de conducere? Cum este mai corect?
Răspuns la discuția Proiect de act administrativ
Proiectul actului administrativ emis de catre conducatorul institutiei referitor la la ce anume? In solicitarea de avizare era vorba de transformarea unor posturi de natura contractuala in functii publice.....