avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate bvlutu

Activitate bvlutu

Răspuns la discuția Pensionare la limita de varsta
Mai in detaliu:
In anul 2006 intruneam conditiile de pensionare anticipata partiala, astfel ca in data de 05.09.2006 am fost propus la pensie anticipata partiala (datorita unei "conjucturi" in care se afla societatea). Mi-am continuat activitatea pana la aparitia deciziei de pensionare, data la cere mi-a incetat CIM. O perioada de timp am stat in pensie iar cu data de 01.10.2007 am renuntat la plata pensiei si m-am angajat cu CIM pe perioada nedeterminata la o alta societate. In februarie 2008 am incheiat un CIM tot pe perioada nedeterminata cu timp partial si cu o alta societate astfel ca acum am ambele contracte. Indeplinind in 19 ianuarie 2009 conditiile de pensionare la limita de varsta cu stagiu complet de cotizare (41 ani) la solicitarea intocmirii actelor de pensionare la limita de varsta si adaugarea la stagiu de cotizare a perioadelor pe care se intind cele doua CIM-uri, inspectorul de resurse umane de la societatea unde am CIM pentru norma intreaga (cere are aceeasi calitate si la societatea unde am CIM cu timp partial) a primit de la CJPAS Deva instructiuni prin care i se cere incheierea CIM-urilor si a activitatii pana la aparitia deciziei de pensionare la limita de varsta, cu toate ca societatea la care functionez are nevoie in continuare de serviciile mele. Va trebui sa stau fara serviciu aceasta perioada? Repet: am decizie de pensionare anticipata partiala, dar plata pensiei e suspendata.
Răspuns la discuția Pensionare la limita de varsta
19 ianuarie este data la care implinesc 63 ani si 6 luni, varsta la care pot cere pensionarea la limita de varsta si stagiu complet de cotizare (aprox 41 ani). Cand trebuie sa depun cererea catre casa de pensii?
Un angajat cu CIM pe perioada nedeterminata indeplineste conditia de pensionare la limita de varsta si face cerere in acest sens.
Cand este obligata societatea sa desfaca CIM al acestui angajat? Cu data cand acesta face cererea de pensionare? cand acesta primeste decizia de penssionare sau daca acesta doreste sa lucreze incontinuare si societatea are nevoie de serviciile lui nu i se desface CIM?
Răspuns la discuția Permis calatorie gratuita CFR
Corect in ce priveste plata pensiei, am si spus ca am renuntat la plata ei de cand m-am reincadrat, dar e vb de permise CFR pe care pt prima data le-am obtinut facand dovada ca sunt pensionar cu drept la permise cu Decizia de pensionare, nici atunci nu am avut cupon pana nu am primit prima pensie. Intreb daca dreptul la permis mi se ia pe perioada pentru care sunt incadrat si cu plata pensiei suspendata. Ce se intampla atunci cand voi fii pensionat la limita de varsta si voi fii totusi incadrat in munca? Nu sunt in aceeasi situatie? Acum nu sunt tot pensionar numai suspendat la plata pensiei? Intreb doar din punct de vedere al permiselor CFR.
Sunt pensionar cu pensie anticipata partiala. Lucrand pana la data pensionarii intro intreprindere reparatoare de vagoane cfr, la iesirea la pensie am beneficiat de permise de calatorie gratuita pe calea ferata. Dupa cateva luni am renuntat la plata pensiei si m-am reincadrat in munca. In aceste conditii mi se suspendea si dreptul la aceste permise pana la implinirea varstei de pensionare la limita de varsta? Pentru a obtine aceste permise mi se cere sa fac dovada ca sunt pensionar cu Cupon de pensie, ori eu nu mai am; am doar decizia de pensionare si figurez in baza de date a CFR-ului ca avand drep la aceste permise.
Răspuns la discuția pensie anticipata + angajare
Persoana se afla in plata pensiei, nu poate fii totusi si angajata cu prestari servicii? Servicii de consultanta spre exemplu?
in ce conditii "legale" pot angaja un pensionar care este in plata unei pensii anticipate partiale?
in ce conditii "legale" pot angaja un pensionar care este in plata unei pensii anticipate partiale?
in ce conditii "legale" pot angaja un pensionar care este in plata unei pensii anticipate partiale?
Discuție concediere
Am 61 ani si 37 de ani si jumatate vechime plus un an si patru luni armata facuta in perioada '68-'70 , iar societatea la care lucrez cu contract de munca pe perioada nedeterminata intra intr-o reorganizare. In mod normat ar trebui sa ies la pensie in decembrie 2008. Pot fi concediat? Nu am fost instiintat, dar se pare ca sunt pe lista viitorilor concediati. Cand ar trebui sa-mi fac eventual cererea de pensionare anticipata, daca apare decizia de concediere? Pot sa o fac in perioada de preaviz? Contractul de munca se incheie la dada expirarii perioadei de preaviz sau la data aparitiei deciziei de pensionare?