avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie anticipata + angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie anticipata + angajare

in ce conditii "legale" pot angaja un pensionar care este in plata unei pensii anticipate partiale?
Cel mai recent răspuns: bvlutu , utilizator 16:27, 10 Noiembrie 2006
in conditiile art 81 C Muncii - pe perioada determinata
angajatul are avantajul recalcularii pensiei dupa perioada lucrata, chiar si doar cu un contract de munca pe timp partial
trebuie copie decizie pensionare. Sa se vada ca nu e pensionat pe caz de boala.
persoanele pensionate anticipat sau anticipat partial nu pot fi incadrate in munca. In acest sens vezi Art. 94 alin.1 din Legea nr.19/2000 care prevede ca : Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pâna la vârstele prevazute la art. 66 lit. a) si b);
b) nevazatorii;
c) pensionarii pentru limita de vârsta.
Se poate daca pe perioada angajarii veti solicita suspendarea platii pensiei anticipata sau anticipata partiala.
Reluarea platii pensiei se face pe baza de cerere la care se anexeaza si adresa de incetare a activitatii.
Persoana se afla in plata pensiei, nu poate fii totusi si angajata cu prestari servicii? Servicii de consultanta spre exemplu?
Ultima modificare: Vineri, 10 Noiembrie 2006
bvlutu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de colaborare lumidrula lumidrula va rog sa ami dati un raspuns cat mai urgent daca se poate la urmatoarea mea problema: sunt pensionata pe caz de boala fara drept de munca si am semnat un ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitati? lenareg lenareg Poate un pensionar pe caz de boala sa fie presedinte sau membru al Consiliului de Administratie la un O.N.G. CHIAR SI ONORIFIC ADICA FARA SA FIE PLATIT? (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta giagi giagi Daca sunt asociat al firmei.Am fost angajat ca dir.ec.al firmei.Am iesit la pensie limita de varsta.In urma deciziei de pensionare CIM s-a incheiat. Ca ... (vezi toată discuția)