avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate aliice

Activitate aliice

un vecin a spart peretele ce este spre curtea mea si a facut doua ferestre. acest lucru la facut fara sa imi ceara acordul. este legal sau nu?
Răspuns la discuția retineri salariale
nu este nici o dovada. ti se spune verbal ca ti sa retinut atitia bani pentru depasire de consum si cu asta punct. nu ti se face nici o decizie de imputare nu ti se face nici un fel de referat .
lucrez la o firma de transport ca si conducator auto. la aceasta firma se retin bani din salarul meu dar si a colegilor fara nici un document ,fara nici o chitanta. Conducerea firmei spune ca retine acesti bani deoarece conducatorii auto nu se incadreaza in consumul de motorina dat de catre societate. Retinerile variaza de la 200 la 2400 ron . Mentionez ca aceste retineri se fac fara nici o decizie de imputare din partea firmei pe care sa o poti ataca in instanta sau sa o contesti in termenul valabil. Va rog sa ma ajutati daca se poate cu un raspuns cum as putea sa recuperez banii care mi s_au luat eu zic ca abuziv.
Răspuns la discuția taxa salubrizare
daca stati undeva prin mediul rural si folositi incalzire pe lemne poate stiti ca aproximativ 75 % se arde. poate nici eu nu am avut o exprimare corecta sau nu am fost destul de explicit. mie mi se pare o suma colosala avind in vedere ca cei 25 % se ridica de doua ori pe luna si nu ai asigurata nici macar pubela in care sa il depozitezi pina la ridicare avin in vedere ca in mediul urban cel putin in judetul unde locuiesc se plateste aproximativ 50% din valoarea de 176 ron si gunoiul se ridica de cel putin o data pe saptamina.
primaria comunei unde locuiesc a facut un contract cu o firma de salubrizare pentru adunarea deseurilor menajere de la fiecare imobil al comunei. Pentru acest serviciu se percepe o taxa de 176 lei pe an . Eu ca persoana fizica si ca proprietar de imobil nu am facut nici un contract de salubrizare nici cu primaria si nici cu respectiva firma dar primaria imi trimite somatie pentru plata sumei mai sus mentionate . Intrebarea mea este daca daca este legal sa platesc aceasta suma la care ma obliga primaria prin titlu executoriu fara a avea un contract de salubrizare .
este legal ca un vecin sa isi faca geam spre curtea mea si as mai dorii sa stiu care este numarul maxim de porci care ii poti avea intro gospodarie la tara ? de asemenea in cazul in care nu este legal as vrea sa stiu ce po face.