avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate adinaanda

Activitate adinaanda

Sunt contabil la o scoala generala.Pot candida la functia de primar fara sa mi dau demisia sau sa cer suspendarea.Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ce se intampla in situatia in care voi fi ales.Se aplica prevederile legii nr.161/2003
Art. 88.
(1)Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
a)funcţia de primar sau viceprimar;
b)funcţia de prefect sau subprefect;
c)calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului localrespectiv sau în aparatul propriu al consiliului judeţean ori al prefecturii din judeţul respectiv;

Buna ziua,
Sunt angajat cu contract individual de munca la primarie unde am si domiciliul stabil.Pot candida pentru functia de consilier local .Multumesc.
Răspuns la discuția obligatii fiscale
multumesc frumos.Nu sunt platitor de TVA si nici nu am angajati.mai pot depune acum declaratia 392 ^.
Am o inteprindere individuala infiintata in anul 2009,ce declaratii trebuie depuse in 2012.va multumesc.
BUNÃ ZIUA,VA ROG CINE MA POATE AJUTA SI PE MINE ÎN VEDEREA FORMULÃRII CONTESTATIEI CÃTRE PRIMAR IN BAZA LEGII CONTENCIOSULUI ADMINISTRATIV IMPOTRIVA DISPOZITIEI EMISE PENTRU IMPUTAREA SPORULUI DE DISPOZITIV PE ANUL 2009,2010.
và MULTUMESC
IBuna ziua,
am urmatoarea intrebare.Sunt functionar public la o primarie de comuna.
In urma controlului efectuat de Cutea de conturi primarul a emis dispoztie pentru imputarea unei sume privind:sporul de dispozitiv pe anul 2009 si 01.01-31.03.2010,prima de vacanta pe anul 2010 și premiul lunar de 2 % la salarul de baza,respectiv suma bruta din statul de plata,asta inteleg ca eu trebuie sa mai platesc inca o data impozitul de 16 % catre stat si celelalte retineri care s-au facut.
Art.2 din dispozitie spune ca prezenta se poate contesta conform legii contenciosului administrativ.
Va rog daca poate sa mi spuna cineva daca a fost legal imputarea sumei brute si cum trebuie sa o contest.Multumesc