avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate alexia-mihaela

Activitate alexia-mihaela

Buna ziua,

A dori sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea situatie. Pana in noiembrie 2011 am fost angajata cu carte de munca. In momentul in care au aflat ca sunt insarcinata, mi-au incheiat contractul de munca care era pe perioada determinata de 2 ani, exact in luna a sasea de sarcina. Am plecat in somaj, am nascut, iar cand bebelul a facut 1 an si 2 sapt. mi-am gasit un job " de tranzit", adica nu este pe meseria mea. Acum daca mi-am gasit un job in domeniu, as vrea sa stiu daca voi mai primi pana cand bebe va face 2 ani stimulentul acela de 500 ron. Daca da, atunci unde trebuie sa anunt schimbarea locului de munca.

Va multumesc anticipat pentru raspuns, si va doresc o zi buna in continuare.
Mentionez ca angajarile pe perioada determinata se pot face si de 3 ori consecutiv, iar fiecare perioada poate fi si de 1 an fiecare.
Intradevar, nimic nu mai este suspect, cel putin in aceasta privinta. Angajatorii cam au mana libera sa le faca viata fripta angajatilor. Si eu, contabila la o mare firma din orasul natal, am fost pusa in aceasta situatie, patronul mentionand ca face astfel de angajari in acel departament, deoarece contabilitatea firmei nu sta pe loc cat stau mamicile acasa cu bebeii. Varianta cu somajul este cea mai buna, si singura de altfel.
Buna ziua,
Pe 1 august 2010, am inceput sa lucrez cu contract de munca pe perioade determinate la o societate. Astfel mi s-a intocmit acel contract pentru 3 luni de zile, urmat fiind de 2 acte aditionale, fiecare tot de cate 3 luni de zile; urmand ca pe 1.05.2011 sa fie incetat acel contract de munca, si deschizandu-mi altul cu aceleasi criterii.
Problema este ca in cursul lunii mai am ramas insarcinata. La sfarsitul lunii iunie am anuntat seful de departament de situatia mea, am facut chiar si instiintarea scrisa, acesta la randul sau anuntand angajatorul. Problema este urmatoarea: angajatorul nu a mai dorit sa imi continue acest ultim contract de munca prin acele acte aditionale, astfel ca la 1.11.2011 am incetat activitatea la acea societate prin art 56 alin i, avand 25 saptamani de sarcina. Dorind sa imi introduc actele de somaj pana la intrarea in concediul prenatal, constat ca cei de la somaj cat si cei de la inspectoratul teritorial de munca nu imi vad inca incetarea la aceasta societate din cauza introducerii noului revisal, comunicandu-mi ba ca nu a transmis societatea corect datele, ba ca cei de la somaj nu au programul actualizat, ba ca au fost foarte multe solicitari din partea firmelor, si mai dureaza pana cand vor vedea si dansii datele corecte. Intrebarea mea este urmatoarea: daca organele competente in acest caz, nu imi vad situatia clara cat mai curand eu mai pot beneficia de concediu prenatal/ postnatal, si eventual concediul de crestere a copilului pana in varsta de 2 ani? Ce ar trebui sa fac pentru a beneficia de aceste drepturi?
Va multumesc anticipat pentru atentia si raspunsul dumneavoastra