avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate bkk

Activitate bkk

Răspuns la discuția contractul de arenda
multumesc si va raspund ca nu exista acest pact,in ceea ce priveste cererea mi s a eliberat adeverinta pt suprafata utilizata mai putin pt aceasta suprafata,iar ei spun ca nu le permite legea,ca la REGISTRU AGRICOL TREBUIA SA DECLAR CE AM CULTIVAT,si nu i mi pot da RETROACTIV,3 contracte de arenda au fost incheiate in aceeasi pe durata de 5 ani pe 2 contracate mi au eliberat adeverinta iar pe cel cu care sunt chemata la apia miercuri NU,deci nu se incalca legea pt 2 dar se incalca pt unul.LEGE pe care nimeni nu stie sa mi o explice,iar avocata care ma reprezinta nu stie nici ea.Daca APIA nu mi a cerut adeverinta nici anul trecut nici acum,si pt ca suntem in litigiu cu acest teren APIA cere adeverinta cu suprafata utilizata in 2012 intreaga suprafata,la registrul agricol mi se spune ca nu i mi poate elibera deoarece eu nu am declarat la registru ce am cultivat,si trebuia sa merg si acolo,apoi ca nu i mi poate elibera RETROACTIV,dupa cerere mi se elibereaza o adeverinta inregistrate acum dar fara aceasta suprafata.pai nu inteleg ori se poate ori nu???eu am fost intrebata SCHIMBATI SUPRAFETELE UTILIZATE?AM SPUS CA NU SI NU A TREBUIT ADEVERINTA,ACUM DECE MI SE CERE?IN BAZA CAREI LEGI?
Răspuns la discuția contractul de arenda
contradictia este tot la el care si anul trecut dupa ce am semanat floare m a supradeclarat la apia,facandu ma sa pierd timp si bani,apoi a venit solicitindu mi banii pe subventie bani care i am explicat ca nu i se cuvin,dupa care m a dat in judecata pt reziliere motivand si anul agricol 2011 2012,in motivele sale la plata arendei, dupa deschiderea procesului a trimis notificarea,cu toate ca nu avea o hotarire judecatoreasca definitiva acestuia i s a eliberat adeverinta de catre primarie pt apia,acesta nu locuieste in romania,si fratele sau se ocupa noi ne am achitat arenda dar el sustine ca nu trebuie demonstrat in instanta.Dar primaria refuza acum sa i mi eliereze adeverinta pe suprafata utilizata sustinind ca nu am mers in ultimii doi ani sa declar la registrul agricol suprafata utilizata si cu cultura pusa lucru pe care eu nu am stiut ca trebuie sa il fac,dupa care mi a eliberat adeverinta dar fara aceasta suprafata.Deci cum mi se elibereaza la aceasta data o ADEVERINTA cu celelalte suprafete mai putin cu aceasta pt care sunt chemata la apia. si pe care s a comis o ilegalitate de i s a eliberat adeverinta pt apia.Dece nimeni nu stie daca esre reziliat sau nu ?La nivel de primarie nu este reziliat dar au o notificare?
Eu doresc o adeverinta de la registrul agricol cu toata suprafata utilizata in 2012 ei spun ca nu pot ca nu am declarat culturile dar mi se da la celelalte suprafete...DECI LEGAL TREBUIE SA I MI ELIBEREZE PE TOATA SUPRAFATA SAU NU?DECE DOAR PARTIAL SE POATE SI CEA PT CARE ESTE ATATA TAM TAM NU?
Buna ziua,detin cateva suprafete de teren in arenda,si de anul trecut sunt in litigiu cu unul dintre arendatori,acesta m a actionat in instanta sub mentiunea de reziliere a contractului,plata arendei pe anii 2010-2011,2011 2012,dupa care a trimis si o notificare prin care contractul ar fi reziliat.Cu toate astea desi eu am pregatit terenul in toamna anului trecut acesta a cultivat suprafata pe care o detineam in arenda,dupa care a solicitat adeverinta dela primarie, pt apia.cand am mers la primarie mi s a spus ca s a eleiberat adeverinta propietarului,si nu se poate elibera alta.Am facut demersurile necesare iar acum suntem chemati la apia deoarece suntem suprapusi.Dela primarie mi s a spus ca trebuia sa ma inregistrez in registrul agricol in fiecare an cu culturile,si mi s a eliberat adeverinta doar pe celelalte suptafete utilixate mai putin pe acela cu care sunt in litigiu.dela apia nu mi s a solicitat anul trecut adeverinta si nici anul acesta deoarece nu am schimbat suprafetele utilizate,Este legal sa nu mi se elibereze acea adevarinta care i mi este solicitata de catre apia,pe suprafata utilizata?daca mie mi s a eliberat aceasta adeverinta in 2010,si dece mi s a eliberat doar pe o parte iar partea care este obiectul acestei intilniri la apia i mi este refuzata.Mie nu mi a spus nimeni niciodata ca trebuie sa declar la registrul agricol al primariei culturile?ia r a doua adeverinta daca contractul este sau nu reziliat la nivel de primarie scrie ca sunt inregistrata la primarie cu acel contract dar ca au si o notificare de la un cabinet de avocatura prin care este reziliat.Va rog frumos sa ma ajutati deoarece eu nu inteleg nimic!urmatorul termen la instanta este pe 1 oct.
Multumesc!
buna seara,acum 2 ani am luat in arenda un teren prin contract inregistrat la primarie,anul trecut dupa insamantare propietarul a incercat sa declare suprafata de teren la apia dar a reusit deoarece il avea dat in arenda la mine,acesta m a actionat in judecata avand primul termen luna aceasta si mi a trimis o notificare de la un cabinet de avocatura ca acest contract este reziliat ca nu i am dat arenda lucru neadevarat.dela primarie i s a eliberat adeverinta pt apia cu toate ca eu am lucrat terenul,functionarul mi a spus ca i a dat propietarului deoarece oricum se va pronunta instanta asupra rezilierii,astazi am vrut sa fac o plingere dar mi s a spus ca s a schimbat legea si chiar daca ai conntract de arenda propietaru poate sa il ia oricand innapoi.DECI EXISTA O LEGE DIN 2010 IN ACEST SENS?poate sa mearga si adune roadele si subventia chiar daca contractul nu este reziliat oficial?Multumesc~
Discuție custodia comuna
Buna seara,va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg ce inseamna custodia comuna.In urma unei relatii de concubinaj avem un copil caruia i s a stabilit domiciliul la mama.Ni s a dat custodie comuna fara sa mentioneze in hotarire cum si cind am dreptul sa i mi iau si eu copilul.Aceasta ma solicita doar pt bani sau sa il ducem la dr in rest sub diferite pretexte refuza sa il lase si cu mineCe inseamna mai exact cutodia comuna si cum pot sa i au si eu copilul la mine macar cateva ore fara mama dupa el?
aici sunt de acord dar spre deosebire de mama acestuia care i a administrat medicamente din capul ei ,ramase de la copiii surorii sale,doar pt a obtine diverse sume de bani,am cheltuit f mult cu copilul timp in care ea ma dadea in judecata.Prioritatea mea a fost copilul iar termenul f scurt.i l am dus acesteia doar de sase zile si deja cere bani.I mi este f greu deoarece progrmul meu este de dimineata macar stiu maine pina in proces ce sa platesc.avocatii pe care i am consultat mi au cerut multi bani.macar maine sa fiu pregatit apoi pt urmatorul termen incerc sa angajez un aparator .Multumesc frumos!eu doresc incredintarea copilului si nu stabilire domiciliu sau nu pot pretinde asa ceva deoarece noi nu am fost casatoriti?
Buna ziua, fosta mea concubina mi a intentat un proces de stabilire domiciliu copil minor,remiterea alocatiei de stat si pensie alimentara.Maine este procesul si as dori sa fac o cerere reconventionala pt a mi fi incredintat deoarece aceasta locuieste intr o garsoniera cu alte 6 suflete iar copilul de cind a ramas insarcinata si pina acum il foloseste doat ptr interesul sau personal.Nu i mi permit un avocat deoarece copilul a fost bolnav si am cheltuit toate resursele materiale.Va rog sa ma ajutati pt a sti maine ce am de facut si daca trebuie sa platesc o taxa de timbru.Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția incredintare copil minor
noi nu am fost casatoriti pot sa cer custodia comuna?
Răspuns la discuția incredintare copil minor
dar ce este mai exact custodia comuna si ce implica ea?
Răspuns la discuția incredintare copil minor
buna ziua,maine am o ordonanata prezidentiala ptr incredintare minor dela fosta mea concubina cu toate ca copilul a fost bolnav si am cheltuit f mult cu baiatul,deoarece aceasta i a dat medicamente dupa bunul plac si l a imbolnavit de stomac.ea cere incredintarea justificind ca baiatul se afla sub medicatie cind l am luat,dar copilul se afla sub medicatie la mine,eu am mers si i am dus baiatul nestiind ca aceasta m a dat in judecata sa fie si cu ea ca este mama apoi mi au sosit citatiile.avocatul care l am consultat nu mi l pot permite deoarece am cheltuit f mult cu copilul 2 saptamani cu tratamente si analize.Acum nu stiu ce sa cer maine la ordonanata deoarece copilul are 2 3 luni de tratamentcite 15 zile pe luna,aceasta traieste tot in acea garsoniera cu alte 5 persoane,copilul iar asculta manele,si telenovele indiene,nu ii respecta regimul nu i a cumparat un tratament si refuza sa mai mi l dea.Nu stiu ce sa fac la ordonanta maine si cum sa justific ca minte tot ce a scris,sa pot ca macar pina i si revine copilul sa fie linga mine.Procesul este pe 5 si pina se va termina dureaza.Eu o am doar pe retele de socializare unde ea recunoaste ca nu a dus copilul la spital si ea dat medicamente fara consultanta medicala,la data cind spune ca venea zi de zi la mine la poarta dupa baiat ea de fapt se afla la o discoteca,si i si creea cont pe fb cu poze indecente.inregistrari pe tlf cum ea de fapt nici macar nu gateste pt copil ,le pot folosi ca probe?
Dar ce trebuie sa fac maine la ordonanata ca sa i mi fie mie copilul incredintat pina la solutonarea procesului?