Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia comuna

Buna seara,va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg ce inseamna custodia comuna.In urma unei relatii de concubinaj avem un copil caruia i s a stabilit domiciliul la mama.Ni s a dat custodie comuna fara sa mentioneze in hotarire cum si cind am dreptul sa i mi iau si eu copilul.Aceasta ma solicita doar pt bani sau sa il ducem la dr in rest sub diferite pretexte refuza sa il lase si cu mineCe inseamna mai exact cutodia comuna si cum pot sa i au si eu copilul la mine macar cateva ore fara mama dupa el?
In mod normal ar fi trebuit intocmit un plan parental in care se stabilesc mai multe aspecte ale acestei custodii comune si anume: programul de vizitare saptamanal si in week-end, modul de petrecere al vacantelor, al sarbatorilor legale, modul de efectuare a deplasarilor in strainatate cu minorul, modul in care se vor lua in viitor deciziile majore in ceea ce priveste educarea minorului, mentinerea legaturilor cu familia paterna extinsa etc.

Daca mai sunteti in termen atacati aceasta hotarare.

Daca nu cred ca va trebui sa promovati o noua actiune prin care sa fie stabilite toate aceste aspecte, daca nu reusiti sa comunicati cu mama copilului pe toate aspectele enumerate.