avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate ulc

Activitate ulc

Probabil ca nu ati inteles dar exact asta va intrebam! Unde se poate seziza ? Sa inteleg ca exista mai multe foruri care pot solutiona aceasta problema sau ca nu cunoasteti vreunul?

Care sunt pasii de urmat pentru a sesiza/reclama neacordarea sporului pentru plata orelor lucrate in zilele de repaus saptamanal si sarbatorile legale intr-un spital militar?
Răspuns la discuția dreptul muncii
Intr-adevar,ar exista, si ar ramane ,,doar"problema calitatii.
Asteptam o lamurire in sensul -potrivit legii.....aveti dreptul/obligatia de a.........
Răspuns la discuția dreptul muncii
Strict matematic:daca o persoana presteaza munca a 2 persoane se poate spune ca munceste de 2 ori mai mult(cantitate in detrimentul calitatii,din pacate).
1 post nu a fost prevazut de la inceput in schema de personal,chiar daca acest fapt contravine regulamentului de organizare emis de Ministerul Sanatatii.
Va intreb daca asta este legal pecizandu-va ca am sesizat conducerii unitatii situatia si mi s-a dat un raspuns ambiguu gen ,,da aveti dreptate, cand se va putea vom remedia situatia modificand statul de functii" .Alta solutie decat sa astept pana,,cand se va putea" nu exista?
Răspuns la discuția dreptul muncii
Nu stiu daca m-am facut inteles pe deplin.Lucrez intr-un spital,iar Regulamentul de organizare si functionare aprobat de Ministerul Sanatatii prevede minim 2 angajati pe tura pentru capacitatea sectiei,dar in statul de functii este prevazut doar 1(prin urmare nu exista posturi vacante care pot fi ocupate prin cumul de functii), deci volumul de munca este dublu.
Nu am inteles in ce conditii poate fi considerata aceasta situatie delegare de competenta, ce drepturi si obligatii are angajatul si ce demersuri trebuie intreprinse pentru obtinerea eventualelor drepturi.
Va multumesc!
Discuție dreptul muncii
As vrea sa stiu ce drepturi (salariale) are un angajat care lucreaza intr-un post unde normativul minimal de personal prevede 2 angajati dar statul de functii este ,,subnormat" si in ce conditii se poate modifica statul (in sistemul bugetar).Poate fi considerata aceasta situatie cumul de functii sau munca prin cumul?
Va multumesc!
Va rog , daca se poate, sa ma lamureasca cineva cu privire la prevederile legii 283/14dec.2011 in ceea ce priveste orele lucrate in week-end sau sarbatorile legale.Mai exact as vrea sa stiu cum influenteaza aceasta lege venitul si orele libere ale unei persoane care lucreaza in ture de 12 ore,de zi si de noapte atat in cursul saptamanii cat si in zilele de repaus saptamanal.Precizez ca pana in prezent totalul orelor lucrate intr-o luna era egal cu totalul orelor ce trebuiau lucrate de o persoana cu program de 8 ore, orele lucrate in zilele de sambata si duminica(si sarbatori legale) fiind platite dublu, iar daca orele lucrate depaseau totalul orelor ce trebuiau lucrate erau acordate ore libere,dar nu neaparat in urmatoarele 60 de zile.Mai exaci,as vrea sa stiu daca se acorda sporul de neacordare a repausului saptamanal in zilele de sambata si duminica si ce inseamna ,,ore libere corespunzatoare,,(aceste ore libere vor fi scazute din orele ce trebuie lucrate de o persoana cu program de 8 ore sau orele lucrate conteaza doar ca total,de ex. intr-o luna trebuie lucrate 168 de ore ,dar 48 din acestea sunt lucrate in week-end,deci cele 48 de ore conteaza doar ca total sau vor fi acordate inca 48 de ore libere?)Va multumesc!
Ma pot opune publicarii fotografiei pe site-ul unei institutii al carei salariat sunt?
Discuție alungare caini
La hotarul dintre mine si casa vecina se aduna seara cainii din cartier(si isi fac nevoile). Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo metoda de a-i dezvata de acest obicei, fara sa le fac rau.
Va multumesc!
am cumparat un imobil care are un perete pe hotar si doresc sa o extind pe verticala.Pentru asta este nevoie de consolidare si vreau sa stiu daca am nevoie de acordul vecinului pentru consolidare sau construire.