avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate businesscenterservices

Activitate businesscenterservices

Chiar nu stie nimeni? Se apropie 25 nov si nu stiu cum sa declar. Am facut solictare catre asistenta Anaf dar dureaza prea mult, 45 zile.
Ce porcarie!!!
Buna ziua,
Suntem un SA romanesc care a numit un reprezentant fiscal in Italia inregistrat in scopuri de TVA. In Italia se declara TVA-ul in decontul de TVA de acolo si se plateste . Cum se declara/inregistreaza in contabilitatea romaneasca toata facturile primite/emise de reprezentantul nostru fiscal? Codul fiscal prevede situatia inversa si nu face nicio referire la cazul nostru.
S-a mai lovit cineva de problema asta? Reusiti sa ma indrumati?
Cu stima,
Buna ziua,
ne confruntam cu o problema aproximativ similara si anume: societea noastra, societate romaneasca deschide in Italia o reprezentanta fiscala. Cum inregistram si declaram in Romania facturile emise de cetre reprezentanta fiscala din Italuia.
Intrebarea e simpla, raspunsul nu-l gasesc in Codul fiscal sau poate nu am cautat cu atentie. Va rog ajutati-ma voi.
Cu stima,
Pe data protection.ro spune ca angajatorii sunt operatori de date iar prestatorii sunt imputerniciti ai operatorului. Daca se citeste Decizia 90/2006 si 100/2007 se intelege ca prestatorii si mai ales angajatorii atat timp cat prelucreaza datele angajatilor, nu trebuie sa se notifice. Cel putin asa am inteles eu. Se notifica doar in momentul in care fac recrutare.
REPET: NU AM MUNCITORI DETASATI, AM MUNCITORI DELEGATI......
Răspuns la discuția Formulare E101 ( A1 )
Nu se impune un numar de anagajati care trebuie sa ramana in tara, dar se impune un procent, care este de 50%.
am doua cazuri, poate ma lamuriti si pe mine.
1) O societate din Romania a delegat personalul sau la un santier naval din Italia pentru executarea unor lucrari de montaj la bordul navei. Problema este ca cei din Italia imi solicita formularul A1. Detasarea reprezinta cesionarea contractului de munca catre angajatorul din Italia, urmand aici, in Romania, a i se suspenda, cf Codului muncii. Urmand a-i reveni toate obligatiile de plata a salariului, angajatorului din Italia. Acum, respectivii imi solicita acest formular, pentru absolvirea de la plata a acestor obligatii dar nefiind vorba de detasare, cum se poate obtine acest formular? Cum le demonstrez ca acest contributii revin in carca angajatorului roman
si
2) societatea de constructii din Romania, angajeaza personal italian pentru executarea unor lucrari in Franta. Unde se platesc contributiile in cazul asta, vazand ca angajarea de personal strain pentru prestare activitatii in locul de resedeinta al angajatului este interzisa?