avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate Neag_Bobby

Activitate Neag_Bobby

Buna ziua, dupa cum am mentionat si un subiect as dori sa cum un teren din vecini care se vinde prin executare silita cu executor judecatoresc. din cate am inteles se vinde doar terenul nu si casa ( constructia ) care e pe terenul respectiv. cum se poate asa ceva? terenul va fi al meu dar in casa va putea locui altcineva?
Multumesc mult pentru raspuns. In cazul de fata aparatul nu a fost asigurat chiar daca prezinta zic eu un grad destul de mare de risc de deteriorare, degradare s..a si anume este vorba de un aparat topografic care este utilizat 10 ore pe zi pe santier. Astfel nu stiu exact acuma daca voi raspunde cu siguranta fata de prejudiciul cauzat in totalitate sau eventual macar daca ar fi valabila treaba cu faptul ca angajatul nu poate suporta paguba doar in limita a 5 salarii minime brute pe economie. tin sa mentionez ca eu doar acum am terminat in vara facultate, salariul nu este clar unul care sa-mi permita sa acopar aceasta dauna nici chiar pe un termen lung. Eu ma gandesc sa ii las sa ma dea in instanta. multumesc anticipat
multumesc pentru raspuns. problema e ca paguba e mai mare de 5 salarii minime brute, pai eventual atat as putea sa cedez 5*700 de lei. atunci variantele ar fi ori sa platesc cei 3000 de lei sau sa-i las sa ma dea in judecata? va multumesc anticipat
Buna ziua, am si eu o problema si anume faptul ca, in cursul zilei de ieri dimineata in timpul lucrului am scapat pe jos un aparat foarte scump cu care lucrez din pacate nu va pot spune exact despre ce aparat este vorba (eventual voi vorbi cu cineva in privat cine ma poate ajuta) va multumesc pt intelegere, aparat a carui reparatie costa foarte mult. Intrebarea mea este sa ma angajez ca voi plati reparatia sau sa ma astept sa am sorti de izbanda in cazul unei judecari in instanta? mentionez ca mi s-a facut un proces de predare primire al aparatului, al masinii si ce mi s-a mai dat de la firma. Va multumesc antiicipat
multumesc pt lamurire, cat de punctul de pensie, da, stiam ca asa va fi dar eu sper oricum ca nu voi fi nevoit sa lucrez prea mult timp cu acest salar de incadrare, deocamdata e bine ca mi-am gasit de lucru in domeniu. in legatura cu CCMN CCM sau RI nu stiu ce inseamna daca doriti sa ma lamuriti si cu prescurtarile respective ce reprezinta. Multumesc.
Buna ziua, am absolvit in vara acestui an ca inginer topograf in cluj. am fost angajat de 2 sapt in domeniu, cu calificarea inginer topograf functia sef punct de lucru cu salariul minim pe economie la privat adica 700 de lei, intrebarea mea este daca se poate sa ma fi angajat cu salariul acesta dat fiind ca, dupa cate stiu eu, salariul minim pe economie pt inginer sau studii superioare in domeniu este de 1340 de lei. nu ar fi pt mine neaparat o problema salariul acesta mic de incadrare ci, sunt ingrijorat ca nu cumva sa nu imi mearga vechimea in domeniu ca inginer topograf intrucat dupa 2 ani sa pot da examenul de autorizare. multumesc anticipat.
Multumesc pt raspuns, dar nu am inteles pana la urma cum e? se poate primi si indemnizatie de somaj si pensie de urmas?
Am absolvit si sustinut cu succes examenul de licenta in data de 6 iulie a acestui an. Din ce m-am documentat depasirea termenului de 60 de zile a depunerii dosaului pt somaj duce la decaderea din dreptul de a beneficia de indemnizatie de somaj. eu pot deci pana la data de 6 sept sa-mi depun dosarul daca nu, nu voi mai putea primi somaj? inca un lucru de specificat ar fi faptul ca, eu, pana inclusiv in luna septembrie voi beneficia de pensie de urmas, astfel trebuie sa-mi depun actele pt somaj intrucat oricum nu pot primi si pensie de urmas si somaj.