avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Activitate lormar

Activitate lormar

tudorvaleriu a scris:

1. Beneficiati de indemnizatie pentru CCC daca indepliniti conditiile legale indiferent ca sunteti la prima, a doua sau a x-a facultate.

2. Un student este asigurat la sanatate, fara plata contributiei, pana la varsta de 26 de ani, indiferent la a cata facultate este.



multumesc frumos pt raspuns!
buna ziua, am auzit un zvon si vreau sa stiu daca este adevarat. daca sunt stundeta la zi, la a doua facultate si raman insarcinata in timpul acesta, mai pot primi indemnizatie'?sau fiind a doua facultate nu se mai baga in seama?
si inca ceva.un student este asigurat la sanatate, fara sa plateasca contributia, pana la varsta de 26 de ani, daca este la cea de-a doua facultate?sau se aplica doar in cazul primei facultati?

Discuție mostenire
am si eu o intrebare.dupa moartea bunicului meu(acum 17 ani) casa a ramas pe numele tatalui meu si a mamei lui vitrege(sotia bunicului).acum 15 ani a murit si ea, dar pe actul de mostenire inca figureaza impreuna cu tatal meu.intrebarea mea este, mai au dreptul rudele din partea ei sa vina acum sa ceara dreptul la proprietate, desi nu au facut-o in tot acest timp?se poate vinde imobilul fara ca tata sa despagubeasca alte persoane?
Discuție nume copil
as vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca desi daca numele actual de familie este cel al sotului, copilul poate lua si numele meu de dinainte de casatorie.
Multumesc frumos pt raspuns.
Am mai auzit in ultimul timp ca de la anul nu s-ar mai da alocatia pt nou nascuti de 200 lei , ci doar de 42 lei. Asa este? Si inca ceva.Daca se alege varianta de concediu de crestere pana la 2 ani, dar se revine in campul muncii mai devreme de 2 ani, nu se da niciun stimulent asa cum este la prima varianta de 1 an, nu?
Am lucrat un an de zile, pana in septembrie 2010. De atunci pana acum, nu mi-am mai gasit nimic de lucru si m-am hotarat sa ma inscriu la alta facultate(am mai facut una), pe care o incep acum in octombrie, la zi. La anul am vrea sa avem un copil.Si de aceea vroiam sa stiu daca pot lua indemnizatie, cum se calculeaza lunile de scoala, si pe perioada vacantei, daca faptul ca am lucrat influenteaza cu ceva sau nu.
buna seara,
am si eu o intrebare. daca sunt studenta in anul I , primesc indemnizatie de crestere a copilului?sau doar daca as fi terminat facultatea?