avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

am si eu o intrebare.dupa moartea bunicului meu(acum 17 ani) casa a ramas pe numele tatalui meu si a mamei lui vitrege(sotia bunicului).acum 15 ani a murit si ea, dar pe actul de mostenire inca figureaza impreuna cu tatal meu.intrebarea mea este, mai au dreptul rudele din partea ei sa vina acum sa ceara dreptul la proprietate, desi nu au facut-o in tot acest timp?se poate vinde imobilul fara ca tata sa despagubeasca alte persoane?
Cel mai recent răspuns: Ciobanu Vasile , Mediator 21:16, 7 Martie 2012
In lipsa rudelor ei, ar veni la mostenire statul.
Pe mama vitrega n-o mosteneste tatal dvs, nu are cum vinde casa pt ca nu-i apartine decat parte din ea. Dupa parerea mea, sa stea asa linistit si s-o stapaneasca sanatos
Pana nu se lamureste problema nu se poate vinde bunul in intregul sau.
Sa incerce sa consulte un avocat pentru a se cauta varianta dorita.
Poate exista si posibilitatea sa ramana situatia in acest fel chiar daca ar incerca ei ceva.
Pentru el ar fi recomandabil doar sa astepte si sa se informeze ca sa nu fie luat prin surprindere in caz de proces.
Cred ca este bine sa lasati situatia asa cum este. La decesul tatalui dvs. o sa deschideti obligatoriu succesiunea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenirea unei case ancabrasov ancabrasov Buna ziua. Bunicul meu bun din partea mamei s-a recasatorit dupa decesul bunicii mele si a construit o casa cu noua lui sotie,ei doi nu au mai avut copii decat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am nevoie de ajutorul dvs. bunicul meu m.r. a fost ... sandutudorache sandutudorache Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dvs. Bunicul meu M.R. a fost casatorit cu bunica M.N. din care a rezultat un fiu M.NJ. Bunica a decedat și bunicul s-,a ... (vezi toată discuția)
Lamurire sorinela_br sorinela_br Buna ziua, imi cer scuze daca nu am incadrat corect intrebarea in categoria forumului, sunt noua pe aici. Sa trec direct la subiect: - o familie ... (vezi toată discuția)