Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

am si eu o intrebare.dupa moartea bunicului meu(acum 17 ani) casa a ramas pe numele tatalui meu si a mamei lui vitrege(sotia bunicului).acum 15 ani a murit si ea, dar pe actul de mostenire inca figureaza impreuna cu tatal meu.intrebarea mea este, mai au dreptul rudele din partea ei sa vina acum sa ceara dreptul la proprietate, desi nu au facut-o in tot acest timp?se poate vinde imobilul fara ca tata sa despagubeasca alte persoane?
In lipsa rudelor ei, ar veni la mostenire statul.
Pe mama vitrega n-o mosteneste tatal dvs, nu are cum vinde casa pt ca nu-i apartine decat parte din ea. Dupa parerea mea, sa stea asa linistit si s-o stapaneasca sanatos
Pana nu se lamureste problema nu se poate vinde bunul in intregul sau.
Sa incerce sa consulte un avocat pentru a se cauta varianta dorita.
Poate exista si posibilitatea sa ramana situatia in acest fel chiar daca ar incerca ei ceva.
Pentru el ar fi recomandabil doar sa astepte si sa se informeze ca sa nu fie luat prin surprindere in caz de proces.
Cred ca este bine sa lasati situatia asa cum este. La decesul tatalui dvs. o sa deschideti obligatoriu succesiunea.