avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate piscan_doina

Activitate piscan_doina

Buna seara,
Ma confrunt cu o problema legata de depunerea actelor de somaj si anume aceea ca in baza adeverintei de venit emisa de fisc pe anul 2013 figurez cu venituri din dividende cu suma de 5 lei si cu venituri din dobanzi in suma de 19 lei.
Mentionez ca nu am avut cunostinta pana ieri ca detin la SIF Muntenia 38 de actiuni si ca suma rezultata in valoare de 5 lei nu am ridicat-o niciodata iar cei 19 lei reprezinta dobanda la salariile incasate in ultimele 12 luni pe cardul de salarii.
Fata de acest aspect mi s-a refuzat depunerea actelor de somaj spunandu-mi-se ca realizez venituri si ca nu beneficiez de somaj.
Este adevarat ca nu am acest drept dupa 25 de ani de munca si de cotizat la somaj? Pentru ca mi s-a spus ca daca detineam PFA, II sau SRL si realizam venituri echivalente sumei de 500 lei era ok, dar ca persoana fizica si daca figurez cu numai1 leu nu neaparat suma de 24 lei ( 5+19 )nu am drept de somaj.
Astazi, 06.03.2014 am vandut printr-o firma de brocheraj respectivele actiuni in ideea de a nu mai aparea in baza de date a fiscului cu eventuale venituri din dividende, dar daca solicit alta adeverinta de venit eventual pe anul 2014 nu apar cu suma pe care as lua-o pe aceste actiuni ( pentru ca inca nu am incasat-o...urmeaza ).
Care este adevarul in acest caz si ce este de facut?

Va multumesc anticipat!
Stimate sorin2008,
Imi pare rau ca asta ai inteles din ce am scris. In primul rand ca nu mi se pare greu sa cresc un copil singura, nu ai inteles corec chiar daca il cresc singura de la 10 luni jumatate, in al doilea rand daca tatal a cerut in instanta ca minorul sa fie incredintat mamei spre crestere si educare ce trebuia sa fac? si in al treilea rand oricat as cheltui cu cresterea si educatia copilului nu cred ca fac suficient in raport cu rezultatele pe care le are si cu satisfactiile pe care mi le ofera in fiecare zi. Asa ca ar trebui sa te gandesti mai bine la copilul tau ptr ca e o zicala care spune : " cine seamana vant culege furtuna "
Daca primesti o prima de Paste sau de Craciun de exemplu, ce ti se pare nefiresc ca din ea sa dai si copilului tau ? El nu mai mananca daca e Paste sau Craciun, nu se mai imbraca sau consideri ca 1/4 din cat castigi e suficient pentru cresterea si educatia lui? I-a intreaba si tu din curiozitate un alt coleg care are copil si vezi cam cat se cheltuie, apoi pune in balanta si trage o linie, numai asa vezi cum e mai bine: avand copilul sau platind pensie alimentara?
Mai tine cont de ceva: probabil copilul l-ati dorit amandoi dar de crescut il creste unul singur.
Răspuns la discuția marirea pensiei de intretinere
De unde pot obtine un document din care sa rezulte veniturile acestuia? De exemplu Administratia Financiara imi poate elibera un act din care sa rezulte ce venituri are acesta,sau trebuie facuta o solicitare in acest sens de catre instanta de judecata?
Am spre crestere si educare in urma unui divort o minora in varsta de 16 ani, pentru care primesc de la fostul sot o pensie alimentara de 200 lei lunar.Aceasta suma a fost stabilita de el, avand in vedere ca din luna iunie 2011 nu mai are statut de angajat. Din luna iulie 2011 si-a deschis o intreprindere individuala avand ca scop de activitate comertul cu amanuntul inclusiv in piete si oboare.
Avand in vedere varsta copilului, faptul ca totusi aceasta suma nu acopera nevoile de crestere si dezvoltare ale minorei si mai ales faptul ca pe langa aceasta suma nu mai contribuie cu NIMIC la cresterea si educarea ei, pot sa solicit instantei de judecata majorarea pensiei alimentare si daca da, cum?
Multumesc anticipat! O zi placuta!
Am un minor incredintat spre crestere si educare in varsta de 16 ani luna aceasta, al carui tata ii plateste 25% din minimul pe economie pensie alimentara ( si asta pentru ca nu l-am lasat sa nu plateasca ) pe motiv ca nu are servici desi veniturile lui sunt altele. Mai nou , si-a infiintat o intreprindere individuala si as vrea sa stiu ce sanse ar avea copilul sa primeasca o suma mai mare la pensia alimentara avand in vedere ca tatal nu contribuie cu nimic altceva la cresterea si educatia copilului.
Multumesc!