avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate shcalin

Activitate shcalin

Răspuns la discuția vanzare cumparare-masina
Pai dvs aveti dovada de la posta. cu ce scop v-a trimis banii?
ce scrie pe documentul cu care Dvs ati ridicat acei bani?
Răspuns la discuția vanzare cumparare-masina
Inteleg ca, cumparatorul-promitent va dat suma de 1000 lei prin posta. Dvs ati avut un antecontract de vanzare-cumparare cu el? Ati stipulat in el ca daca nu va plateste suma de 5000 lei pana la data x pierde suma de 1000 lei platita cu titlu de avans?
O societate austriaca X Cu sediul social in Viena doreste deschiderea unui punct de lucru(reprezentante) in Romania. Acest punct de lucru(reprezentanta) isi poate desfasura activitatea cu nr de TVA austriac? Daca nu, care este posibilitatea legala ca acest lucru sa fie viabil. Societatea comercializeaza utilaje .
Răspuns la discuția Ordin CSA 14/2011
multumesc pentru raspuns. o seara buna
Conform Ordinului CSA 14/2011 Art 36 asiguratorul are obligatia dupa 3 luni de la avizare sa plateasca dauna. Daca asiguratorul nu vrea sa plateasca dauna, si o tine pe a lui "nu", fara nici un motiv clar, doar ca despagubirea este prea mare, ce putem face? mentionez ca societatea noastra nu mai are disponibilitati banesti pentru a plati taxa de timbru. Exista vreo modalitate de ai obliga sa plateasca dauna?
Răspuns la discuția Accident 2009 interesant
Multumesc!
Persoana care a provocat accidentu;l nu a facut contestatie. este posibil ca societatea de asigurari sa fi facut contestatie?
In 30 ianuarie 2009 am fost implicata intr-un accident. Masina mi-a a fost avariata si soferul "vinovat " mi-a dat RCA-ul. La locul accidentului a venit si politia si au constatat ca el a fost vinovat. In luna martie, cei de la asigurari, i-au luat soferului vinovat o declaratie in care a spus ca el nu se face vinovat de acest accident si ca nu este de acord cu despagubirea mea. In luna sept 2009 am primit un rasp de la asigurari ca nu pot plati dauna pentru ca nu stiu in ce conditii a avut loc accidentul. Mentionez ca nu am facut nici o cerere la csa si nici nu m avut bani pt taxa de timbru de la judecatorie. Ce pot face si care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?
Va multumesc.
Discuție Diferenta TVA
va rog sa ma ajutati cum putem inregistra o factura venita din Ungaria cu TVA de 25%. ambi suntem platitori de tva si inregistrati in roi dar ei ne vand numai cu TVA inclus. ne putem deduce diferenta de tva de la 25% la 24%?
Intentionam sa facem un contract de prestari de servicii cu o societate. Prestatorul este de acord sa facem plata dupa 90 de zile. exista un termen maxim de plata al unei facturi sau termenele de plata se pot stipula in contract?
avem o solicitare de intermediere a unui contract de publicitate pentru o firma Poloneza. Beneficiarul doreste sa platasca inclusiv TVA. cum inregistram serviciul intracomunitar cu tot cu tva si daca este legal. publicitatea se va face in romania de catre o societate romaneasca. mentionez ca amabele societati sunt inregistrate ca platitoare de tva.