avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea_Hulea

Activitate Andreea_Hulea

Răspuns la discuția Constructorul vrea mai multi bani
Acoperisul este ridicat, dar nu si finisat... Mai sunt inca reparatii de facut.
Tot ce imi doresc de la constructor este sa finalizeze lucrarea in termenii discutati de la inceput fara costuri suplimentare. Iar daca as putea sa evit procesul, deorece in Romania zilelor noastre acesta poate dura ani intregi timp in care eu raman cu lucrarea la stadiul asta, as dori sa fac ceva care sa il determine sa imi termine lucrarea.
Este posibil ca el sa fi facut vreo factura sau contract pe numele meu dupa ce mi-a dat acea chitanta.... atata timp cat nu e semnat de mine are vreo valoare?
Buna ziua! Am nevoie de un sfat: anul trecut am facut o intelegere cu o firma de constructie pt ridicarea unui acoperis pt un apartament de la etajul 4.
Managerul firmei mi-a facut 3 oferte de pret - in functie de materialele si complexitatea lucrarii. Am ales varianta de mijloc, am achitat toata lucrarea in avans (pt ca urma sa plec din tara si vroiam sa fie totul in ordine) si am primit o chitanta pe care scrie ca reprezinta "contravaloare marfa, reparatii, acoperis imobil Bacau, material lemnos, tamplarie PVC, tabla si manopera". N-am semnat insa nici un contract.
Invocand diverse scuze s-au apucat propriu-zis de lucrare abia dupa 4 luni. Iar in loc de termenul pe care mi l-au spus la inceput si anume ca finalizarea acoperisul dureaza doua saptamani, s-a lungit cu santierul pe doua luni.
La un moment dat am fost contactata de catre managerul firmei si informata ca cheltuielile necesare au depasit bugetul si mi-a cerut sa suplimentez suma. Pe moment nu dispuneam de bani asa ca i-am spus ca trebuie sa mai asteptam. El mi-a propus sa termine lucrarea intrucat venea iarna si sa ne reglam conturile dupa. Problema e ca in urmatoarele saptamani care au urmat la fiecare discutie pe care o purtam cu el sumele cresteau considerabil si ajunsese sa imi mai ceara aproape jumatate din estimarea initiala. Moment in care i-am cereut sa sisteze tot, sa imi dea un deviz cu toate materialele folosite si sa imi permita sa chem un evaluator sa imi verifice lucrarea. El s-a ofuscat foarte tare si mi-a spus sa ii dau diferenta care i se cuvine la bani si TVA-ul aferent lucrarii. Am ramas uimita pt ca eu am negociat cu el o suma, am achitat-o integral si el mi-a dat o chitanta si acum pretinde ca acea suma de fapt nu includea si TVA.
Deviz refuza sa imi dea. Iar la o simpla privire a mea de necunoscator am realizat ca de fapt lucrarea este construita pe structura veche de lemn desi intelegerea a fost ca v-a da tot jos si va ridica acoperisul de la zero.
In momentul acesta ce pot face? Ce sansa am sa il dau in judecata avand in vedere ca de la el am doar chitanta si nici un contract sau deviz?
Multumesc!
Răspuns la discuția Probleme la plecarea din chirie
Si care sunt sansele ca firma sa aiba castig de cauza?
Buna ziua!
Am locuit in chirie 2 ani intr-un apartament complet mobilat iar acum la plecare proprietarii au tot felul de pretentii nejustificate. De exemplu sustin ca una din salteaua de la pat era noua iar acum este patata si cu arcurile sarite. Mentionez ca patata a fost de la inceput iar de folosit am folosit-o doar in scopul de baza pt somn, nu a sarit nimeni pe ea astfel incat sa-i sara arcurile. Parerea mea este ca n-a fost nicidecum noua in momentul in care am ajuns noi. Motivul pt care nu i-am spus proprietarului nimic este ca la un moment dat i-am cerut sa puna niste jaluzele la geamuri si ne-a replicat ca orice nevoie mai avem pe viitor sa ne-o satisfacem singuri pt ca el ne-a oferit tot ce putea.
Urmatoarea cerere este sa-i varuim in apartament si ne-a facut o estimare de 5500 lei (3000 materiale si 2500 manopera)... spune ca vrea o anumita calitate a materialelor nu orice. De varuit cred ca este necesar in bucatarie si in camera bebelusului nostru unde au fost lipite niste stickere pe pereti dar mi se pare aberanta lista cu materiale necesare (sustine ca e nevoie de banda adeziva si folie protectoare in valoare de 700 lei si 5 galeti de var lavabil de 1500 lei total).
De la noi are o garantie de 500 euro din care ne-a platit niste utilitati de 500 lei si ne-a obligat sa cumparam o canapea de 600 lei pe care am ars-o intr-un colt cu fierul de calcat, sume pt care nu am obiectat nimic.
Acum sustine ca diferenta nu-i ajunge pt varuit si saltea.
Problema este ca contractul a fost incheiat intre proprietari si firma unde lucrez, iar de la firma mai are o garantie de 650 euro (valoarea unei luni de chirie). Nu stiu cum sa procedez astfel incat sa plateasca acea garantie inapoi firmei avand in vedere ca suma pe care o avea de la noi personal cred ca e suficienta si pt varuit.
Multumesc.
Buna ziua!
Dupa ce am intrat in ccc pentru 2 ani cu primul copil, sefa mea a angajat pe perioada determinata pe altcineva pe postul meu. Intre timp eu am ramas insarcinata cu al doilea copil si ar trebui sa ma intorc la munca pentru o luna dupa care sa intru in prenatal dar sefa mi-a spus ca nu vrea sa ma mai primeasca pt ca nu-i convine sa stea blocata cu suma de pe concediile mele un an pana cand statul i le va restitui. Persoanei care era angajata in locul meu cica i-a schimbat contractul pe perioada nedeterminata iar postul meu vrea sa-l restructureze. Spuneti-mi va rog ce drepturi am, in conditiile in care eu nu-mi permit sa raman fara indemnizatie pt al doilea copil.
Va multumesc!
Buna ziua!
Sunt in CCC1 pana la data de 16 mai 2013 iar cel de-al doilea copil ar trebui sa-l nasc pe 10 septembrie 2013. Intrebarea mea este avand in vedere ca distanta dintre cele doua concedii de crestere copil este destul de mare ce altfel de concedii imi pot lua astfel incat sa nu trebuiasca sa ma intorc la serviciu. Stiu ca beneficiez de 128 zile concediu de sarcina si lauzie din care 42 trebuiesc luate dupa nasterea copilului, dar ramane o perioada de aprox o luna si cateva zile in care sunt descoperita. Locul de munca este in Bacau iar eu dupa nasterea primul copil m-am mutat in Bucuresti. Mi-ar fi greu sa ma mut inapoi pt o luna.
Multumesc!
Pai si avand in vedere ca firma era cu datorii, in momentul in care se vireaza banii voi putea sa-i incasez sau se vor duce catre creditor?
In 2010 am avut un accident cu masina, a intrat in mine o alta masina cu numere de Anglia care s-a dovedit ca nu avea asigurare. Masina condusa de mine e pe firma. Dupa accident am facut o plangere la Asociatia Victimilor Strazii, iar acum dupa 2 ani vor sa ma despagubeasca platindu-mi devizul repatiilor ce au fost necesare. Problema este ca firma pe care era masina a intrat in insolventa si ulterior desfiintata iar masina vanduta catre alta firma. In momentul acesta nu stiu cum sa procedez pt ca ei vor sa-mi plateasca intr-un cont al firmei dar nu mai exista nici unul. Va rog sa ma ajutati cu sugestii. Multumesc anticipat!
Pana sa primesc raspunsul solicitat de la firma de recuperari, am facut si o solicitare la biroul de credite pt a vedea situatia mea. La BC nu apar cu datoria de la descoperirea de card de 1670, ci doar cu cea de la cardul de cumparaturi.... iar aici e ceva ciudat in sensul ca spun ca am imprumutat 1400, datorez 2000, iar suma restanta de plata e 1200. In cazul asta datoria pretinsa de societatea de recuperari e prescrisa sau nu?
In 2006 am facut la banca unde mi se vira salariul o descoperire de cont in valoare de 1670 lei. Tot atunci banca mi-a facut o oferta si pt un card de cumparaturi in valoare de 1410 lei. In 2007 in vara am ramas fara loc de munca si implicit n-am mai putut achita nici aceste datorii. La un moment dat au inceput sa ma caute de la o firma de recuperari. Aceasta pretindea sa le achit suma de 3970 lei. In aprilie 2011 in urma unei discutii telefonice stabilesc sa le achit suma de 200 lei lunar. Am apucat sa platesc 3 rate, cand am primit un tel de la banca respectiva pt a face o intelegere de plata cu mine in vederea recuperarii restantei de la cardul de cumparaturi unde figuram cu o datorie de 2000 lei. In acel moment i-am sunat pe cei de la firma de recuperari sa-i intreb pt ce datorie figurez la ei, pentru ca eu acceptasem datoria in ideea ca erau ambele credite. De la ei am aflat ca au preluat doar datoria pt descoperirea de cont. Am sistat platile catre ei pt ca mi s-a parut nejustificata suma la care au ajuns, respectiv de la 1670 lei la 3970 lei. In schimb le-am facut o notificare scrisa cum ca nu recunosc suma si sa mi se trimita copii la toate contractele pe care eu le-am semnat, sa imi explice modul in care mi s-a calculat suma si sa imi demonstreze ca aceasta nu s-a prescris deja. Intrebarea mea e: daca au trecut 3 ani de la ultima plata inainte de a le achita eu prima rata de 200 lei, datoria e prescrisa sau nu? iar daca e prescrisa ce se intampla cu cele 3 rate pe care le-am achitat deja?
Multumesc anticipat!