avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate lindstrom

Activitate lindstrom

ce simplu este....lucrati probono?

Alexandru Surcel a scris:

Angajați-vă avocat. Puteți pierde din cauza unui mărunt detaliu de procedură sau de fond și niște sfaturi generale primite aici nu sunt suficiente.

e bine pt tine daca nu se complica lucrurile, nedepunand plangere!
sper sa fie o lectie aspra si pt tine.....ce ai facut a fost cu premeditare si nu ai scuze!


vali m a scris:

Am avut si noi la bloc,la un apartament, un consum de 450 mc intr-o luna.Dna in cauza,stia ca are bateria defecta la baie,a lasat apa sa curga pe motiv ca nu are bani sa schimbe bateria.....nu am inteles de ce nu a oprit apa de la robinetul de langa apometru!!
Deci se poate consuma....



450mc?
imi vine greu sa cred......este vorba de un cub cu latura de aproape o jumatate de kilometru.....
tradus altfel: o cisterna clasica CFR are 65mc.....o cisterna auto transport hidrocarburi 15-45mc.....cisternele de pompieri de mare capacitate au 10mc....si tot asa....
ca sa scoti atata apa lunar dintr-un apartament, cred ca e echivalent cu a lasa un hidrant pe liber non-stop, in timp ce apartamentele au iesiri de 3/4 toli
la mine in bloc consumul mediu lunar de apa rece pe un apt., la 3 persoane este cam la 5mc......adica 5000litri.....adica pana in 200 litri/zi.....ceea ce mi se pare mai mult decat rezonabil
contestati consumul impus de ei!
400mc inseamna 400.000 litrii de apa.....este enorm!....depinde si pe ce perioada si cate persoane consuma aceasta cantitate
in mod normal, consumul lunar pt 2 persoane, este cam de 3-5 mc, fara centrala termica montata
conform L230/2007 si actualizata in 2017, actualizata prin L16/2016 si abrogata prin L196/2018:
Articolul 4
(1) Asociatia de proprietari are drept scop administrarea si gestionarea proprietatii comune care, pe langa drepturi, impune obligatii pentru toti proprietarii.
(2) Consecintele neluarii masurilor de organizare si functionare cu privire la administrarea si gestiunea proprietatii comune sunt in raspunderea juridica a tuturor proprietarilor sau a reprezentantilor acestora, dupa caz.
(tot ce se decide in AG e lege pt CE!)
Articolul 24
(1) Adunarea generala poate adopta hotarari, daca majoritatea proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari (jumatate plus unu) sunt prezenti personal sau prin reprezentant legal.
(4) Hotararile adunarii generale a asociatiei de proprietari sunt obligatorii si pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenti la adunarea generala, precum si pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari.
Articolul 26
Daca o hotarare a adunarii generale este contrara legii, statutului sau acordului de asociere a asociatiei de proprietari ori este de natura sa produca daune intereselor proprietarilor, acestia pot ataca in justitie respectiva hotarare, in termen de 45 de zile. Actionarea in justitie nu intrerupe executarea hotararii decat in cazul in care instanta dispune suspendarea acesteia.
Articolul 30
(1) Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
h) isi asuma obligatii, in nume propriu sau in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, privind interesele legate de cladire;
o) exercita alte atributii care i-au fost conferite prin hotararile adunarii generale.

trebuie sa vi se arate decizia din AG care a dus la acest mod de calcul...la aceasta taxa!
impreuna cu procesul-verbal al sedintei respective din care sa reiasa votul majoritar....altfel, e ilegal!
intotdeauna minoritarii se supun majoritarilor....daca au acele dovezi, chiar prin contestare la tribunal in termen, nu cred ca va dadea dreptate

cititi cu atentie legea care reglementeaza activitatea as. de propr. innainte sa sfatuiti gresit!

domnu avocat: cand faci cuiva o promisiune, ca-i promiti un avantaj, un serviciu si ceri la schimb ceva fara sa te ti de cuvant, nu se cheama abuz de incredere?
in 99% din cazurile intamplate pe videochat se ajunge la asa ceva.......
evident ca necunoscand toate datele problemei putem doar banui
insa elementele sunt clare: un mos de 60 de ani ii da unei tinere de 20 ani, 30k euro, dupa niste prestatii pe videochat: mosu ori e senil ori prea credul, iar fata e clar ca s-a folosit de avantajele tineretii si a profitat de tatae!
daca nu e abuz, de ce nu-i returneaza banii? pt ca asta a si dorit de la bun inceput
parerea mea

Quartila a scris:



lindstrom a scris:

ca te-ai prezentat cu un alt nume (...) din care reiese un abuz de incredere, ai puso!...pe romaneste!

Waaw...abuz de încredere?! :)))
Hai că parcă văd că ajungeți la ...profanare de morminte.
La cum luați la rand toate articolele din Codul Penal.
:)))

ca te-ai prezentat cu un alt nume si ai folosit o adresa fictiva nu e inselaciune; se cheama, protejarea identitatii personale in spatiul virtual
dar, daca te-ai apucat sa-i intariti hormonii batranelului, cu fel de fel de promisiuni desarte, atunci este!
daca a avut inspiratia sa monitorizeze videochatul facut cu tine si din care reiese un abuz de incredere, ai puso!...pe romaneste!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
si baiatul ce vina are?
sunt cativa utilizatori abonati la raspunsuri, in toate domeniile, care mai rau fac decat sa ajute....ce sa mai zic de moderatori , care dau dovada ca nu au nici o legatura cu domeniul.....
exista sanse sa va recuperati, macar o parte din pagube; nu este obligatoriu ca intelegerile verbale intre parti si nerespectate, sa fie insotite de inscrisuri (chitante, fie ele si de mana, contracte, procese verbale,...)
se cheama si abuz de incredere ce a facut nea dorel...luati-l la o discutie calma, fara nervi si explicatii cum ar fi sa-i faceti o plangere penala....niste sesizari la administratia fiscala de care apartine.....dar sa aveti totusi niste dovezi: ceva martori, chiar si ei din familie, bonuri fiscale cu materialele cumparate pt lucrare,....
succes!
mai bine va faceati filozof....ca avocat vad ca nu o ajutati cu nimic!
explicati-i ce prevede legea, doar va pretindeti avocat.....
chiar daca apare cu liniuta la rubrica "tata" are ce sa faca, si acum si in viitor, cand doreste dansul si e pregatit si stie ce sa faca; un simplu test ADN din care sa reiasa paternitatea, ii da acest drept; este adevarat ca implica niste costuri, insa nu aveti de unde stii cat de decis este sa urmeze aceasta cale
daca vine cu probe concludente ca isi doreste acest copil, poate obtine custodie comuna
depinde de ambele parti cum reusesc sa-si sustina partea!
succes!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca apare cu liniuta la tata nu are ce sa faca deocamdata si nici in viitor...cred eu...

Daca stiti cum sa va aparati el va renunta sa mai emita pretentii ca este tata deoarece costurile pot fi mai mari decat sa vrea sau sa isi permita...

Dupa parerea mea toata chestiunea se poate rezolva daca el va ajunge la concluzia ca va avea bani de dat...si nu e greu de realizat asa ceva...