avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate radu1212

Activitate radu1212

Buna ziua.
va rog daca ma puteti ajuta si pe mine.
Lucrez in invatmant de doar doi ani ca si cadru didactic suplinitor
din data de 22 iunie am inteles ca se intra in vacanta.
dar din doiscutiile cu cei din conducerea institutiei ni s-a spus mie si unei colege ca totusi desi vom fi trecuti ca fiind in vacanta, noi vom veni la serviciu si in luna iulie, pt ca trebuie sa lucram la dosarele unor copii cu CES si sunt cu sutele si nu are cine sa le lucreze. adica vom face "hartii " toata vara, desi copii nu vom avea si nici nu vom fi trecuti la plata cu ora. am fost amenintati ca nu vom primi continuitate de la toamna daca vom refuza sa venim la serviciu.
va rog sa imi spuneti ce as putea face?

va multumesc.

Răspuns la discuția amenintare
am si facut acest lucru, dar nu am fost suficient de credibil in fata acelui cadru didactic, chiar si asa.
e vorba de o suma mai mare de bani , avand in vedere salariul unui debutant, iar eu acum am si niste probleme de sanatate cronice, si din aceasta cauza sunt mai stramtorat din punct de vdere financiar.
Discuție amenintare
buna ziua. as dori daca ma puteti ajuta cu o informatie.
sunt cadru didactic, iar unul dintre membrii comisiei de administratie al unitatii de invatamant, este si organizator al unui simpozion contra cost.
la acest simpozion nu as dori sa particip, dar acest membru a inceput sa ma ameninte ca daca nu particip la simpozionul organizat de el, imi va face probleme la evalurea in consiliul de administratie. nu am decat 1 an jumate vechime in invatamanat si nu stiu prea bine ce as putea face.
va multumesc

dar totusi eu am facut si reclamatie la ei la firma, inca din 1 febr. 2013, au trecut mai bine de 30 zile, nu au avut bunavointa de a raspunde nici pana azi.

am fost la OPC si cu reclamatia aceasta la care am nr de inreistrare .
nici in legatura cu asta nu se poate face nimic?
Multumesc pt raspuns, cam acelasi lucru mi-au spus si cei de la OPC.
hainele le-am procurat direct de la magazin.

dar pe bonul fiscal cat si verbal ei mi-au spus cam 30 zile in care pot schimba hainele! altceva ei nu mi-au spus.

eu vreau sa stiu daca pot contesta tousi undeva decizia OPCsi unde trebuie sa merg.

Vreau sa vad pana unde merge hotia in tara asta!!!!
Am si eu o intrebare. Va rog sa ma ajutati si pe mine.
As dori sa stiu in cat timp pot contesta o decizie OPC?
Sunt persoana fizica, client al unei societati comerciale. Le-am facut reclamatie pt. ca imi doream sa mi se schimbe niste haine, mi-au promis, dar ulterior au refuzat, desi pe bon eram in perioada de rambursare.
Am facut reclamatie, am primit nr. de inregistrare, dar nu am primit niciodata raspuns. Am asteptat 30 zile.

Am mers cu reclamatia la OPC, iar cei de aici mi-au zis ca tot ce pot face este sa mai astept inca 30 zile, doar ca sa primesc de fapt un raspuns defavorabil!

As dori sa stiu unde pot contesta decizia OPC ?
Va multumesc.
Multumesc frumos,
dar e vorba de 30 zile ( o luna) sau de 30 zile lucratoare?
aveti dreptate. dar cei de la Protectia Consumatorului, mi-au spus ca trebuie sa fac cerere scrisa cu nr de inregistrare la societatea comerciala si abia dupa ce primesc oficial un raspuns sa vin la ei , daca nu sunt multumit.
intrebarea este cat trebuie sa astept acest raspuns? o luna? doua?

am iesit de mult din timpul de valabilitate inscris pe bon.
va rog frumos, ma puteti aujta si pe mine cu o infomatie?
pe data de 1 febr. am depus o reclamatie la o societate comerciala: este vorba de niste haine pe care am dorit sa le schimb, pe bon eram in termen de valabilitate, dar cand am cerut schimbarea lor, mi s-a spus ca sunt accesorii si nu se schimba.

de ce nu mi s-a spus lucru inainte de a cumpara?
am facut reclamatie , mi s-a dat numar de inregistrare, dar din pacate nu mis-a raspuns nici pana acuma.
in cat timp pot primi raspuns la solicitarea mea scrisa?
si care sunt pasii de urmat , pt ca sunt aproape sigur ca raspunsul va fi nefavorabil.
va multumesc anticipat.

am si eu o intrebare...daca ma-ti putea ajuta as fi tare recunoscator.
la asociatia mea de proprietari, s-au adunat cativa rauplatnici cu datorii foarte mari (5000 lei noi). din aceasta cauza de cateva ori am primit somatii de la Societatea APA ca ne va fi sistata furnizarea apei.
Presedintele refuza sa ii dea in judecata pe acei locatari rauplatnici, mai ales ca si el si rudele lui care stau in bloc au datorii si din acesta cauza ar trebui si el sa fie dat in judecata.
Astfel , ni s-a pus noua celor buniplatnici sa platim la inceput penalizarile rauplatnicilor, iar acum pentru ca s-au adunat datorii foarte mari de la rauplatnici, ni se distribuie noua datoriile lor, amenintandu-ne ca vom ramane si noi fara apa, desi platim la zi.
din cate am inteles nu se poate sa facem racordare separata la apa.

presedintele refuza sa dea pe cineva in judecata pentru ca rauplatnicii sunt de fapt in situatia asta nu din vina lor, sunt cazuri sociale de persoane care traiesc din ajutoare sociale foarte mici, pensii foarte mici. eu ii inteleg, dar ce se poate face si pentru noi, care platim?

va multumesc.