avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate LauraPaler

Activitate LauraPaler

Răspuns la discuția Vizita refuzata de minor
Multumesc .
Răspuns la discuția Vizita refuzata de minor
Nu vorbesc la telefon , nu au nicio relatie , copilul pur si simplu nu vrea , ptr ca in timpul divortului , fostul sot a trimis copii din prima sa casatorie sa le dau cateva lucruri din casa cumparate de fostul sot printre care si un televizor la care minorul se uita la desene animate , din acea zi ramanand fara televizor , iar de atunci tot repeta ca tatal ei i-a luat televizorul si l-a dat la alti copii .A incercat mai demult sa vorbesca cu ea la telefon , dar ea a refuzat , spunand ca nu vrea sa vorbeasca cu el .

Poate fostul sot sa ia copilul daca eu nu sunt acasa , acasa fiind minora impreuna cu alte doua surori minore si ele ( 17 ani respectiv 14 ani ) ?
Răspuns la discuția Vizita refuzata de minor
Am facut si acest lucru .L-am chemat sa vorbeasca cu ea , sa o vada , sa stie ceva despre ea , dar el refuza . Mi-a spus sa ii pregatesc copilul , sa il scot in fata casei ca el vine sa o ia . Ce pot face eu in acest sens ? Nimic cred .
multumesc
Răspuns la discuția Vizita refuzata de minor
I-am explicat ca ii vine tata si trebuie sa se vada cu el , dar ea nici macar nu vrea sa asculte si incepe sa planga . Eu pot fi amendata ptr ca minora nu vrea sa plece cu el ?

Multumesc .
Buna seara ,
sunt divortata si am un copil minor in varsta de 5 ani fostul sot . Avand amandoi ''custodia '' in comun , el a venit din Franta dupa doi ani si vrea sa ia copilul cateva zile la el . Nimic iesit din comun ptr ca sunt de acord sa i-a copilul la el avand si hotarare judecatoreasca in acest sens. Problema este ca , copilul nu vrea sa se duca la el si de cand i-am spus ca a venit tatal ei plange intruna si spune ca nu se duce cu el . Ce pot face eu daca copilul nu vrea sa mearga la el , el spunand ca poate sa o ia cu forta si nu il intereseaza daca vrea sau nu .Poate fi copilul obligat , chiar daca are 5 ani , sa mearga la el . Si o alta problema : am dreptul sa stiu umde duce copilul , adica o adresa unde sta el ?
Discuție Martor divort
Buna seara,
Poate un minor in varsta de 16 ani sa fie citat ca martor intr-un proces de divort ?
Multumesc .
Buna seara ,
in urma unui divort una dintre parti cere celeilalte cheltuieli de judecata . Cea din urma poate refuza acele cheltuieli mentionand ca nu are posibilitate financiara sau acea posibilitate financiara fiind una foarte mica ?
Eu nu sunt trecuta in acte , deoarece acel credit este facut impreuna cu prima sotie , ea apare ca si co-platitor , iar dupa casatoria cu mine a facut o refinanare la acel credit , deci eu nu m-am folosit de acei bani ca nu aveam cum si nici el nu a cumparat nici un bun impreuna cu mine din acei bani , creditul acela a fost luat in timpul primei lui casatorii si nu vad de ce l-ar imparti cu mine acum , daca eu nu m-am folosit de acei bani . Creditul a fost luat in 2007 si noi ne-am casatorit in 2011 si nici bunuri comune nu avem .
Avocatul sotului mi-a trimis o notificare care contine o lista cu lucruri personale ( imbracaminte , incaltamine , lucruri de la bunica lui , obiecte necesare in meseria lui - lucruri care eu eram de acord sa i le dau chiar daca nu apela la avocat ) , dar si altele cum ar fi un televizor , un birou , pc , dvd lucruri cumparate de amandoi chiar daca nu eram casatoriti la momentul acela , in plus m-i se cere sa le duc la apartamentul fiului sau din prima casatorie si sa le predau acolo ( sotul fiind in strainatate ) . Aceste lucruri sunt de acord sa i le dau fara a cere nimic in schimb , dar totodata el are pretentia sa impartim un credit , credit luat cand era cu prima sotie , iar dupa casatoria cu mine a facut refinantare la acel credit si acum doreste sa-l impartim , acest lucru fiind cerut tot in aceea notificare .

Va multumesc .
Discuție Credit bancar
Buna seara ,
Exista posibilitatea ca in urma unui divort sotul care a luat un credit pe numele lui sa ceara in instanta ca acesta sa fie imparit cu sotia , chiar daca ea nu apare in acte ?
va multumesc .