Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, pretentii la bunuri comune inainte de partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, pretentii la bunuri comune inainte de partaj

Buna seara ,
sotul meu este plecat in strainatate de 2 ani . Acum o luna a bagat divort , iar eu in urma acestui lucru i-am cerut sa vina sa isi ia lucrurile din casa , mai precis hainele si alte lucruri strict necesare si personale. Fiind plecat in strainatate , a angajat avocat ptr divort ( nimic iesit din comun pana aici ), dar astazi imi vine hartie de la avocatul sau care cuprinde pe langa imbracaminte , incaltamine si alte bunuri precum ar fi un televizor , un dvd , un pc , un birou.....etc . Mentionez ca lista cu aceste bunuri a fost facuta de sot si trimisa fiului sau din prima casatorie , pentru a merge cu ea la avocat , iar acesta din urma sa-mi puna termen pentru a preda catre fiu lucrurile mentionate . Doresc sa aflu ce as putea face ca sa nu predau anumite lucruri pana nu se pronunta divortul si daca avocatul lui ma poate obliga intr-un fel sau altul la predarea bunurilor cerute de el.
Va multumesc.
Nu va poate obliga sa i le dati pana la un eventual partaj, insa ati putea sa impartiti bunurile amiabil fara sa fie nevoie de o actiune in instanta pt un birou si-un calculator.
Ar trebui sa ii dati bunurile personale si cele afectate profesiei (bunuri proprii) - daca ele exista - pt bunurile comune existand varianta partajului care urmeaza a fi facut dupa ce ramane definitiva sentinta de divort.

Este un sfat bun acela de a incerca o rezolvarea amiabila a partajului pentru ca sunt costuri destul de substantiale.
Doamna, divortul e partea emotionala si partajul e impartirea bunurilor, partea financiar-practica. Ele nu au legatura, nu vad de ce sa nu predati pana dupa divort, care e situatia din jurul acestei decizii si ale cui sunt acele bunuri?
De asemenea, depinde ce spune avocatul in acea instiintare, poate ar fi bine sa mergeti la un avocat si dv. si sa evitati, cu pretul unei consultatii, o tevatura de partaj costisitor in instanta.
Depinde ale cu erau bunurile, cum au fost cumparate si folosite, daca produc bani etc.
Avocatul sotului mi-a trimis o notificare care contine o lista cu lucruri personale ( imbracaminte , incaltamine , lucruri de la bunica lui , obiecte necesare in meseria lui - lucruri care eu eram de acord sa i le dau chiar daca nu apela la avocat ) , dar si altele cum ar fi un televizor , un birou , pc , dvd lucruri cumparate de amandoi chiar daca nu eram casatoriti la momentul acela , in plus m-i se cere sa le duc la apartamentul fiului sau din prima casatorie si sa le predau acolo ( sotul fiind in strainatate ) . Aceste lucruri sunt de acord sa i le dau fara a cere nimic in schimb , dar totodata el are pretentia sa impartim un credit , credit luat cand era cu prima sotie , iar dupa casatoria cu mine a facut refinantare la acel credit si acum doreste sa-l impartim , acest lucru fiind cerut tot in aceea notificare .

Va multumesc .
Puteti sa-i predati ceea ce doriti sa-i predati, iar pentru restul sa va intelegeti/judecati mai tarziu.
Prin mai tarziu nu ma refer la finalizarea procesului de divort, ci mai tarziu cand ajungeti la alta varianta.
Pe de alta parte nu cred ca v-a pus in vedere prin comunicarea respectiva sa ii predati creditul la el acasa. Deci asta ar fi alta discutie.

Consultati un avocat ca sa va explice ce urmari pot avea actiunile dvs (fie ca ii dati, fie ca nu-i dati lucrurile).