avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Activitate julaikos

Activitate julaikos

Nu locuiește nimeni de la începutul anului, pe lista de întreținere apar zero persoane ;
Dacă prin absurd ar fi un proprietar plecat prin alte tari și nu ar fi de găsit, nu as putea sa ma debransez?
Buna ziua.
Pentru ca in iarna care a trecut caldura și apa calda au lăsat de dorit , doresc sa ma debranșez de la RADET, sa montez centrală de apartament, separație la conducta de gaz, intr-un cuvânt tot tacâmul;
Totul aproape ok pana la partea unde am nevoie de semnăturile vecinilor pe verticala și orizontala. Vecinii de sub noi au decedat la începutul anului iar copii lor( care nu locuiesc in bloc) nu au început încă formalitățile pentru succesiune , astfel încât se feresc sa îmi semneze pe foaia cu acordul vecinilor ;
Ce ar fi de făcut in cazul asta?
Este valabilă semnătura oricărui urmaș fără a fi făcută succesiunea?
Pot oare sa merg la RADET cu 3 din 4 semnături cu motivul ca sub noi in acel apartament nu locuiește nimeni de ceva timp?
Se poate face vreun act notarial ceva? Fiindca și dacă se apuca mâine de succesiune, nu știu cât ar dura și probabil nu as avea semnătura in timp util sa ma pot debranșa anul acesta .

Va mulțumesc , Iulian.
Acelasi lucru il patesc eu de cativa ani cu o amenda de circulatie platita online in 2012,si care in 2013 mi-a aparut ca neplatita si cand am platit impozitul am dus dovada platii online,au bagat in sistem seria chitantei,dupa care in 2014 aceeasi amenda la fel apare neplatita,iar anul acesta aceeasi situatie,basca imi aparea ca am si o restanta pe ultimii 3 ani la impozitul unei masini radiate in 2010! A trebuit sa caut si certificatul de distrugere al masinii respective,desi la primarie a ramas un exemplar din cele 2 pe care le-am primit de la remat...
Din pacate este greu sa se gaseasca un vinovat sau in vreun fel sau altul sa se faca dreptate pentru timpul pierdut de cetaneti din incompetenta sistemului birocratic...
Desi e normal sa se dea garantie la orice reparatie,la mufe ,butoane si in general orice presupune interventie din partea utilizatorului garantia aia ar trebui conditionata;asta pentru ca am intanlit destule cazuri in care tableta e bagata la incarcat si copii se joaca in continuare cu ea,si o scapa din mana ,sau se aseaza pe ea, sau baga jack-ul castilor in mufa de incarcare si multe alte situatii care depasesc cu mult modul de exploatare pentru care a fost proiectata acea tableta,sau orice alt obiect;
Chiar si asa o garantie de 30 de zile mi s-ar parea rezonabila,plus bon fiscal desigur!
Tatal meu a avut la fel un credit pe numele lui,era cu ratele la zi,insa dupa cativa ani de la luarea creditului i s-a descoperit un cancer cu metastaze prin tot corpul si nu a mai trai prea mult din pacate,iar dupa deces,am mers la banca in calitate de mostenitori,am anuntat decesul,ne-au trimis intai instiintare cu cat mai era de plata,o suma destul de importanta,insa creditul avea asigurare si una din conditii era ca beneficiaza de acoperirea asigurarii doar daca boala a survenit ulterior contractarii creditului,si asa nu a trebuit sa mai achitam nici o rata,basca,a durat vreo doua luni pana am primit raspunsul,timp in care am platit in continuare ratele,iar banii pe ratele astea doua au ramas in cont dupa ce creditul a fost achitat de compania de asigurari,si a trebuit sa facem dezbatem succesiunea ca sa-i putem scoate,a fost cam chit pe chit cat ne-au costat dezbaterea succesorala sau cum se numeste cu cat am luat din cont inainte sa-l inchidem,tatal meu neavand alte bunuri pe numele lui.
Răspuns la discuția Nelamuriri contract de munca
Multumesc mult de raspunsuri!
As mai avea o singura intrebare:
care e diferenta dintre un contract de 2 ore pe zi ,si unul cu program normal de 8 ore pe zi?la fondul de pensie si la cnsa angajatorul vireaza sume mai mici,proportionale cu salariul trecut in CIM,dar mai sunt si alte dezavantaje?adica concediu de odihna,concediu medical,ajutor de somaj in cazul concedierii ?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Nelamuriri contract de munca
Multumesc pentru raspuns
Eu pana in ianuarie anul acesta am trait cu impresia ca nu am nici un fel de contract;contractul ce mi l-au pus in fata era in 2 exemplare,deci nu stiu ce sa mai cred.
Insa ,presupunand ca am un contract activ,nesemnat de mine,ce ar trebui sa fac daca de exemplu imi spun ca imi dau banii pe ianuarie dupa ce semnez decizia de incetare?ar trebui sa le cer si o fisa fiscala sau ceva ?
Am nevoie de niste sfaturi de la cineva care cunoaste mai bine aceste aspecte,dar intai sa prezint situatia:
in luna iulie anul trecut am inceput sa lucrez la un atelier de reparatii auto,discutand in prealabil cu managerul sau seful atelierului,nu stiu exact functia dansului,urmand sa fac o luna de proba pentru o suma de bani,dupa care sa intru efectiv pe postul de lucru cu salariu dublu sumei din perioada de proba+contract de munca inregistrat cu salariul minim pe economie; luna iulie a trecut repede si la sfarsitul ei mi s-a comunica ca ar mai trebui sa fac o luna de proba ca sa-si dea seamna daca ma descurc sau nu;zis si facut,a trecut inca luna si apoi inca o amanare pentru inca o luna;la sfarsitul lui septembrie le-am spus ca deja au trecut 3 luni si ajunge cu perioada de proba,ca vreau contract de munca si sa intru pe salariul stabilit de la bun inceput;insa atunci mi s-a spus ca nu mai pot sa-mi dea acea suma ci una ceva mai mica,si am acceptat in ideea ca imi fac si contract de munca sa stau in continuare urmand ca peste alte 3 luni sa renegociem salariul in functie de performantele mele;la sfarsitul lunii octombrie am intrebat iar de contract,si mi s-a spus ca e dat la facut la o firma de profil cu care colaboreaza ,si ca o sa-mi vina.S-a facut noiembrie,am intrebat iar de contract, si am primit un dat din umeri ca raspuns,apoi a venit decembrie si n-am mai spus nimic,banii pe decembrie i-am luat pe 5 ianuarie ,asa ca dupa ce am luat banii le-am spus ca mai stau doar saptamana respectiva(ca sa nu-i las cu ochii in soare fara om) si dupa care nu mai vin,neavand contract de munca,si nici banii promisi la prima negociere.
Mi s-a adus un contract de munca facut pentru 2 ore pe zi cu suma de 250 ron,cu care desigur nu am fost de acord;le-am mai acordat o sansa sa-mi faca un contract pe program normal,si suma de bani pe care am primit-o lunar din septembrie pana in decembrie inclusiv,insa au spus ca nu se poate,asadar mi-am oprit activitatea,urmand sa-mi iau banii pe cele 4 zile lucrate in ianuarie la sfaristul lui odata cu ceilalti colegi.
Ieri in schimb am vorbit cu fostul meu sef,si l-am intrebat daca o sa-mi primesc banii sigur la sfarsitul lunii,si m-a asigurat ca-i voi primi,si ca oricum trebuie sa mai trec pe acolo sa semnez decizia de incetare sau ceva de genul,si am ramas putin surprins :O si i-am spus si lui cum sa semnez o decizie de incetare la un contract pe care nu l-am semnat,dupa care mi-a spus ca si nesemnat,acel contract ar fi fost inregistrat la revisal si ca mi s-a platit la cnas si fondul de pensie.Contractul ce mi l-a prezentat la inceputul lunii avea ca data de incheiere 19 decembrie daca tin bine minte,dar oricum nu am semnat nici o hartie pe toata perioada cat am lucrat acolo.
Acum,nu stiu ce sa fac,cand ma duc sa iau banii,ar trebui sa semnez sau nu decizia de incetare?Ar trebui sa cer si o adeverinta ceva din care sa reiasa ce contributii s-au platit in baza contractului inregistrat de ei ? dar pe care repet eu nu l-am semnat,eu stiind ca nu am contract de munca
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc de raspuns!
Pai pana acum la toate masinile care le-am cumparat,am facut intai contractul de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare la birourile de acte,dupa care proprietarul mergea la circa financiara de care apartie,si in baza contractului de vanzare cumparare(cred!) si a unei cereri parca se elibera acest fiscal,dar se stampila si fisa de inmatriculare,nu stiu daca asta e procedura corecta,dar la toate asa am facut.
Ideea este ca am facut acest contract in bucuresti,urmand ca proprietarul sa mearga la circa financiara de care apartine(adica in Craiova,Dolj) a doua zi pentru a scoate fiscalul...
Daca este vorba de actionare in instanta,atunci as putea avea doua posibilitati,sa incerc sa scot fortat un certificat fiscal cu o hotarare judecatoreasca sau sa cer anularea acestui contract de vanzare cumparare...Din nefericire nu stiu cat ar putea sa dureze actiunea in instanta
Si daca mi-ar da fiscalul acum,oare la transcriere de proprietar se tine cont de data in care a fost facut contractul?sau intru sub incidenta noului timbru de mediu care ar depasi valoarea de achizitie a masinii,de asta nici nu as mai vrea sa o transcriu si sa-i ramana prostului in continuare la fisc...
Va salut,as avea si eu nevoie de cateva sfaturi/informatii

Chestiunea sta in felul urmator,am cumparat in 2011 una bucata autoturism de la un individ pe care il consideram amic,am facut contract de vanzare cumparare si tot ce trebuie insa cand a fost sa scoata fiscalul si sa-mi dea fisa de inmatriculare stampilata de organele fiscale a constatat ca are prea multe datorii si ca mai trebuie sa astept,ca sa nu lungesc vorba am deschis atunci un subiect aici
www.avocatnet.ro/content/for...

Evident situatia a ramas neschimbata eu am umblat cu masina de atunci fara sa am la mine talonul(pe care scrie "instrainat catre cutarescu la data de" ) si deci m-am hotarat sa renunt la aceasta masina,insa vreau sa stiu daca se poate anula contractul de vanzare cumparare,si daca da in ce conditii,la cine se face acest lucru si mai ales cum si cat dureaza...
Ma gandesc la faptul ca poate individul isi plateste restantele anul asta si poate o sa ma vad obligat sa trec masina pe numele meu la impozit,dar mai rau sa platesc si aberatia de timbru de mediu...
Va rog frumos daca ma puteti lamuri v-as fi recunoscator!