avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1245 soluții astăzi
Forum Activitate mariana_aba

Activitate mariana_aba

Va multumesc mult pentru lamuriri.
Daca nu s-ar inscrie in cartea funciara antecontractul, ar fi mai usoara procedura in cazul in care nu se poate incheia contractul din cauza de banca sau alte motive?
Cu alte cuvinte, e obligatorie inscrierea in cartea funciara a antecontractului?

Va multumesc mult.
Buna seara,

urmeaza sa vand o locuinta prin credit si as vrea sa stiu care este procedura de anulare a promisiunii de vanzare in cazul in care cumparatorul nu obtine suma respectiva de la banca sau se razgandeste?
Sau se radiaza/anuleaza automat daca se depaseste termenul specificat in promisiune pentru finalizarea contractului de vanzare-cumparare?
Am inteles ca promisiunile acestea se inscriu si in cartea funciara si de aceea presupun ca pasii sunt mai complicati cand vine vorba de radierea/anularii vanzarii.

Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Sold creditor 117
Soldurile de TVA si amortizare ramasa sunt debitoare... dar contul 117 are sold creditor.
Buna ziua,

am si eu o nelamurire... in creditul contulul 117 exista o suma, dar suma aceasta nu exista in realitate ca profit net. Tot ce a fost ca profit net (lichiditate) s-a repartizat an de an pe dividende.
Contul de credit 117 este format si din valoarea ramasa neamortizata si TVA de recuperat (cont 442)?
In cazul unei lichidari a societatii, acest 117 se diminueaza cu aceste sume? (valoarea ramasa neamortizata si tva-ul de recuperate)?

Va multumesc mult.
Multumesc.... nu reusesc sa obtin un act separat.
Astept si alte opinii.

Multumesc.
o seara placuta!
Buna ziua,

am facut acum cateva luni un antecontract pentru cumpararea unui imobil, cu suma X.
Intre timp, pretul a fost renegociat si urmeaza ca in contractul de vanz-cump. sa fie trecut: pretul vanzarii, convenit prin renegociere, este in suma de...

E ok o astfel de cumparare?
Pot avea ulterior probleme de la dezvoltator ca in antecontract a fost un pret mai mare, iar la semnare alt pret si sa-mi ceara vreodata diferenta de plata?

Va multumesc,
o zi buna!
Buna ziua,

maine urmeaza sa facem vanzarea unui apartament, cumparatorul cumpara apartamentul prin programul Prima Casa.
Este in regula aceasta urmatoarea procedura?
Noi ne-am dat intalnire direct la notariat (unde cumparatorul va aduce contractul de garantare)... vom semna vanzarea-cumpararea la notariat... iar apoi urmand ca banca sa ne faca in cursul zilei si transferul banilor (se va duce cumparatorul la banca cu ctr. de vanzare-cumparare, autentificat).
E ok procedura?
Ce masuri de siguranta sa ne luam noi, ca vanzatori, in contractul de vanzare... ca sa nu avem probleme cu primirea banilor?

Va multumesc mult,
o seara placuta!
Va multumesc mult pentru lamuriri.

O zi buna!
Va multumesc, dar am pus mai multe intrebari.... astept si alte opini pentru toate cele 3 intrebari..

O seara placuta!