avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate rigo

Activitate rigo

Discuție Demisie
Ce se întâmplă dacă ești bugetar și îți dai demisia,dar nu respecți perioada de preaviz?
În august sa am 40 ani vechime in munca iar în noiembrie o să împlinesc 59 ani și aș vrea anul acesta sa ies la pensie anticipat,evident cu penalizare. Îmi poate spune cineva cat o sa fie penalizarea până la limita de vârstă de pensie?
Indicele corecție pensie pe anul 2020 (1,41) se aplica la calculul pensiei anticipate la fel ca și la cea de vârstă?
In 2008 mi am dat demisia iar peste 2 luni m am reangajat la aceeasi unitate sanitara in urma unui concurs. Cand am plecat aveam salariul 1302 iar la reangajare am primit 1260. Precizez ca am vechime 35 ani si actualmente am un salariu mai mic decat colege din aceeasi generatie. Ce as putea face pentru a intra in drepturile salariale depline?
Discuție mostenire
sunt recasatorita si am o fiica din prima casatorie si am 2 apartamente dinaintea acestei casatorii in cazul in care mor ma mosteneste si actualul sot?in caz ca da ce ar trebui sa fac pentru ca aceste apartamente sa-i ramana exclusiv fiicei mele?
ce acte imi trebuiesc pt obtinerea titlului de proprietate pt apartament,l-am achitat la CEC dar nu l-am scos de sub ipoteca?
am o vecina care are 7570 lei restanta la intretinere;ce pot face?