Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sunt recasatorita si am o fiica din prima casatorie si am 2 apartamente dinaintea acestei casatorii in cazul in care mor ma mosteneste si actualul sot?in caz ca da ce ar trebui sa fac pentru ca aceste apartamente sa-i ramana exclusiv fiicei mele?
Va mosteneste si actualul sot. Faceti contract de vanzare cumparare in care pretul sa fie dovedit, real . Altfel orice act ati incheia este prezumat a fi donatie si se raporteaza si este supus reductiunii liberalitatilor excesive.
Puteti vinde bunurile copilului dv.Prin mostenire in mod obligatoriu sotul are dreptul la o cota parte din aceste bunuri