avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

În august sa am 40 ani vechime in munca iar în noiembrie o să împlinesc 59 ani și aș vrea anul acesta sa ies la pensie anticipat,evident cu penalizare. Îmi poate spune cineva cat o sa fie penalizarea până la limita de vârstă de pensie?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:14, 6 Mai 2020
Precizati varsta si stagiul de cotizate la momentul deschiderii drepturilor.
Penalizarea va fi foarte mica.
Daca o sa indepliniti conditia de stagiu de 40 de ani si 5 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universtare de zi, pensie de invaliditate)pensia va fi fara penalizare.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Mai 2020
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare in 2014 marilena13 marilena13 Sunt nascută la 1 febr.1955. La 1 aprilie 2014 împlinesc 39 de ani de munca neîntrerupţi în condiţii normale. Dacă mă pensionez în 2014 pot beneficia ... (vezi toată discuția)
Pensie la limita de varsta lao923 lao923 Am si eu o intrebare cu noile modificari la pensionare, sunt o educatoare de 59 de ani cu 39 de ani vechime fara intrerupere in domeniul meu, grad I de studii ... (vezi toată discuția)
Data de pensionare motanila motanila La ce data se poate solicita sotia pensionare anticipata/normala ,nascuta in 11-09-1961 cu o vechime de 28 ani din care 13 ani grupa a 2 de munca ?.Perioadele ... (vezi toată discuția)