Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

În august sa am 40 ani vechime in munca iar în noiembrie o să împlinesc 59 ani și aș vrea anul acesta sa ies la pensie anticipat,evident cu penalizare. Îmi poate spune cineva cat o sa fie penalizarea până la limita de vârstă de pensie?
Precizati varsta si stagiul de cotizate la momentul deschiderii drepturilor.
Penalizarea va fi foarte mica.
Daca o sa indepliniti conditia de stagiu de 40 de ani si 5 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universtare de zi, pensie de invaliditate)pensia va fi fara penalizare.
Carp Mircea, utilizator