avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate andra7

Activitate andra7

firma are datorii...
Firma cesioneaza drepturile de folosinta a unui site unei persoane fizice. Poate persoana fizica sa vanda unei alte persoane (fie ea fizica sau juridica) siteul respectiv, iclusiv drepturile de folosinta?
Doresc sa vand siteul, dar implicit se cedeaza drepturile de folosinta a siteului inclusiv articolelor de pe site.
Doresc sa vand un site, este posibil ca in contractul de vanzare cumparare sa trec la parte atat VANZATOR cat si CEDENT contractul avand atat partea sa de vanzare cat si articole legate de cesiunea drepturilor de folosinta a siteului.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Vanzare site
iata ca e un subiect mereu foarte abordat, dar totusi fara prea multe raspunsuri...ce sa inteleg ca nu exista o legislatie bine fondata in domeniu?

Si eu ma izbesc de aceeasi chestiune..vreau sa vand site...fac contract de vanzare cumparare sau contract de cesiune? Daca fac contract de cesiune pot sa pun pretul fixat de mine ca pret de cesiune sau cum se face?
Cum pot sa fac trecerea de la pers juridica la pers fizica pentru a vinde un site ? (domeniul, siteul sunt facute pe firma)...
Doresc sa vand siteul meu. Am inteles ca la rotld transferul se face gratuit, neputand sa-l revand - ok. Insa, siteul va avea un pret - ma puteti ajuta cu un draft de contract?

As dori sa vand siteul pe pf desi e luat pe firma. Cum pot face trecerea de la PJ la PF ?

Multumesc!
fiecare credit e de cca 20.000 euro pe un apartament de 3 camere zona buna, zona vitan mall...
sincer mie nu mi se pare corect sa imi execute si celalalt credit cand e la zi....
creditul cu rata la zi e de grad I, cel in care se pune problema executarii silite este de grad 2 - se poate vinde silit in acest caz?
pai se poate vinde un imobil care are deja o ipoteca pe el?

in mod logic ca nu vreau sa pierd apartamentul prin executare silita - faptul ca mai este celalt credit ipotecar la zi poate impiedica executarea lui silita?